XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Amerykańsko-chińska wojna handlowa będzie miała opłakane skutki

Amerykańsko-chińska wojna handlowa będzie miała opłakane skutki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Właściciel Zhejiang Geely Holding Group Li Shufu ostrzegł w czwartek przed negatywnymi skutkami wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Jego zdaniem spór na linii Waszyngton - Pekin dotknie nie tylko przemysłu motoryzacyjnego, ale również konsumentów.

Chiński koncern Geely jest m.in. właścicielem Volvo. Li szacuje, że ewentualna eskalacja napięcia uderzy w jego firmy - szczególnie, że importują i eksportują samochody między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Taka sytuacja przełoży się na klientów, na których odbiją się rosnące koszty produkcji.

- Nałożenie przez USA ceł na Chiny będzie niekorzystne dla tamtejszych producentów samochodów. (...) W tym samym czasie Pekin podniesie swoje stawki, co dotknie produkowane w USA samochody Volvo, które importujemy do Chin - mówił podczas czwartkowego spotkania w Hong Kongu.

- Jeśli wojna handlowa będzie eskalować to jej efekty odczują konsumenci, którzy będą musieli płacić więcej za swe samochody - dodał Li.

W zeszłym tygodniu Volvo otworzyło swoją pierwszą fabrykę w USA. Niedaleko Charleston w stanie Karolina Południowa na jesieni ruszy produkcja nowej wersji sedana S60. Wcześniejszy model wytwarzany jest też w Chinach.

Amerykański prezydent Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na chiński eksport do USA wart 50 mld dol. rocznie, z czego pierwsza, zaczynająca obowiązywać 6 lipca partia, na objąć 818 towarów o wartości 34 mld dol. rocznie. Chiny natychmiast odpowiedziały obietnicą proporcjonalnych ceł odwetowych, a dalsze obustronne groźby podsycają obawy o wybuch wojny celnej pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata.

Biały Dom zapowiadał, że celem karnych taryf będą szczególnie produkty objęte chińską strategią gospodarczą "Made in China 2025". Ma ona uczynić z Chin światowego potentata w takich branżach, jak lotnictwo, biotechnologia, telekomunikacja, robotyka, maszyny przemysłowe czy pojazdy elektryczne.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Amerykańsko-chińska wojna handlowa będzie miała opłakane skutki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!