Bez podwyżek cen paliw do końca wakacji.

Bez podwyżek cen paliw do końca wakacji.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Praktycznie od początku lipca na krajowych stacjach paliw w skali tygodnia obserwujemy symboliczne obniżki. Podobnie sytuacja wyglądała w mijającym tygodniu. Benzyna Pb95 i olej napędowy potaniały średnio 1 gr./l do poziomów odpowiednio 5,40 PLN/l oraz 5,27 PLN/l. Poza tym wyhamowały podwyżki cen autogazu i w ubiegłym tygodniu paliwo to podrożało średnio już tylko 2 gr./l do 2,66 PLN/l.

Tegoroczne wakacje są kolejne (po roku 2010) kiedy obserwujemy spadek cen. W sumie od końca czerwca tego roku benzyna Pb95 i olej napędowy potaniały średnio około 10 gr/l. Natomiast w tym samym okresie 22 gr./l podrożał autogaz. Obecnie w kraju za litr benzyny Pb95 płacimy średnio 17 gr./l mniej niż przed rokiem. Z kolei ponad 27 gr./l w skali roku tańszy jest diesel. Niestety ceny autogazu są 37 gr./l wyższe niż przed rokiem ale nadal 51% niższe od cen benzyny Pb95.

Do końca wakacji sytuacja na stacjach paliw nie powinna ulec zmianie, a poziom cen najprawdopodobniej pozostanie stabilny, biorąc pod uwagę niewielką zmienność cen hurtowych w ostatnich dniach.

Notowania sierpniowej serii kontraktów na ropę Brent w Londynie spadły chwilowo w rejon 102,37 USD/bbl po czym rynek stosunkowo szybko powrócił do poziomu blisko 104 USD/bbl.

Mimo utrzymującego się ryzyka geopolitycznego eksport ropy wydaje się być niezagrożony. Irak wysyła obecnie rekordowe wolumeny ropy naftowej przez południowy terminal naftowy Basra. Co więcej problemów z eksportem ropy nie mają na północy kraju Kurdowie choć ilości nie są duże – około 0,12 – 0,15 mln bbl/d.

OPEC drugi miesiąc z rzędu dokonał niewielkiej rewizji w dół prognoz popytu na ropę w tym roku. Według najnowszych szacunków konsumpcja wzrośnie 1,1 mln bbl/d. W przyszłym roku tempo wzrostu popytu zwiększy się z kolei do 1,2 mln bbl.

Natomiast zgodnie z najnowszymi prognozami Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej spodziewa się wzrostu światowej konsumpcji ropy w tym roku o 1,1 mln bbl/d do 91,5 mln bbl/d. W przyszłym roku natomiast tempo wzrostu popytu przyspieszy do 1,4 mln bbl/d. Z kolei produkcja ropy w krajach poza OPEC zwiększy się w tym roku 1,8 mln bbl/d, w przyszłym natomiast 1,1 mln bbl/d. Praktycznie całość wzrostu produkcji ropy w krajach poza OPEC przypadnie na Amerykę Północną. W USA obecny poziom produkcji ropy 8,5 mln bbl/d jest najwyższy od kwietnia 1987 roku. W przyszłym roku średni poziom amerykańskiej produkcji zwiększy się do 9,3 mln bbl/d. EIA szacuje obecnie światową nadwyżkę produkcji ropy naftowej na 2,1 mln bbl/d zaznaczając, że jest to poziom jednak relatywnie niewysoki. Praktycznie całość wolnych światowych mocy wydobywczych przypada obecnie na Arabię Saudyjską.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bez podwyżek cen paliw do końca wakacji.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!