XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bezpieczeństwo na drogach: gdzie najwięcej wypadków i gdzie najdroższe polisy

Bezpieczeństwo na drogach: gdzie najwięcej wypadków i gdzie najdroższe polisy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W pierwszym kwartale 2017 liczba wypadków drogowych liczona w skali roku spadła o 12 procent. Stało się tak mimo jednoczesnego wzrostu liczby pojazdów na drogach. Przed nami wakacje, więcej będziemy jeździć po kraju, a zatem warto dowiedzieć się, gdzie należy najbardziej uważać, bo ryzyko kolizji z innym pojazdem jest - przynajmniej statystycznie - największe.

Najwięcej wypadków drogowych powodują właściciele pojazdów zarejestrowanych na Mazowszu, Pomorzu i na Dolnym Śląsku. Najmniej w województwach świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. Średnia częstość szkód w komunikacyjnym OC dla całego kraju w pierwszym kwartale nieznacznie spadła, przyznaje Aleksandra Biały z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

- Na 100 pojazdów zarejestrowanych 3,2 statystycznego pojazdu powoduje szkodę. I to jest spadek – zaznacza ekspertka.

Warto się też zastanowić, jaka była przyczyna tego spadku, czy poprawa bezpieczeństwa na drogach, czy jednak coś innego.

- Podejrzewamy, że to może być element tego, że ponieważ rosną ceny polis OC, kierowcy - sprawcy szkód i osoby poszkodowane próbują się porozumieć, tak żeby nie zgłaszać szkody do ubezpieczyciela. Jeżeli zgłoszą, to wówczas tracą zniżki. Za wcześniej jednak, żeby powiedzieć, czy na pewno jest taki trend – zastrzega Aleksandra Biały.


To, że do takich sytuacji może dochodzić, nie dziwi Marcina Tarczyńskiego z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

- Stłuczka czy wypadek drogowy nie musi być zgłoszona do ubezpieczyciela OC. To jest prawo, a nie obowiązek. Może tak faktycznie być, że to, iż miały miejsce podwyżki OC, ma wpływ na to, że częściej bardzo drobne szkody nie są zgłaszane, bo poszkodowany i sprawca na miejscu są w stanie się porozumieć – uważa rozmówca Jedynki.

Tym bardziej, że od szkodowości i od tego, gdzie jeździmy zależy wysokość składki, jaką za OC musimy zapłacić.

- Znaczenie ma nie tyle województwo, co najczęściej duże miasto, które znajduje się w obrębie tego województwa. Jeżeli mamy duże miasto, w którym natężenie ruchu jest również duże, np. Warszawa czy Wrocław, to najczęściej będzie tak, że przy innych warunkach niezmienionych zapłacimy więcej za składkę OC niż mieszkańcy średniego miasta, nawet w tym samym województwie. Im wyższe natężenie ruchu, tym większe prawdopodobieństwo szkody. Dlatego kierowcy w dużych miastach dosyć często płacą więcej – tłumaczy Marcin Tarczyński.

Tak jest z indywidualnymi cenami polis, ale są też ceny uśrednione dla całego kraju i one zależą od tego, jak duże kwoty i jak często wypłacane są osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych.

- Zakład ubezpieczeń pobiera składki od wszystkich kierowców i poszkodowanym w wypadkach z tych składek wypłaca odszkodowania. Im więcej jest tych odszkodowań, tym wyższe są te składki. Ostatnie lata w Polsce to bardzo duży wzrost odszkodowań i świadczeń, przy prawie nie zmieniającej się składce, nie licząc 2016 roku. Po pierwsze jeździmy coraz lepszymi samochodami, ale po drugie, i ważniejsze, regulacje prawne, orzecznictwo sądowe dają coraz szerszą ochronę poszkodowanym w wypadkach oraz ich rodzinom – mówi ekspert.

Dzisiaj z OC wypłacane są nie tylko odszkodowania za zniszczone samochody, ale także zadośćuczynienia za śmierć osób bliskich i zerwane więzy rodzinne. Nic więc dziwnego, że składki zaczęły rosnąć. Ubezpieczyciele zapewniają jednak, że w ostatnim czasie widać już pewną stabilizację cen.

Raport Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pokazuje też, że najczęściej sprawcami wypadków i wypłat z OC są osoby w wieku od 31 do 35 lat, kierujący autami marek Skoda, Ford, Toyota i Peugeot.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezpieczeństwo na drogach: gdzie najwięcej wypadków i gdzie najdroższe polisy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!