Boom na polskie autobusy nie słabnie

Boom na polskie autobusy nie słabnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie autobusy Solaris jeżdżą po Niemczech i Słowacji. Niebawem pojawią się też w Dubaju i kolejnym niemieckim mieście - Bremie. Z kolei produkowane w Polsce autobusy koncernu MAN jeżdżą między innymi po miastach Niemiec i Szwajcarii.

Tylko w pierwszym kwartale 2007 roku w Polsce wyprodukowano 822 autobusy i było to o prawie 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2006 roku. Produkcja autobusów w naszym kraju w zeszłym roku wzrosła o 20 proc., do prawie 3,4 tys. sztuk - wynika z danych JMK Analizy Rynku Autobusów. Aleksander Kierecki z firmy JMK Analizy Rynku Autobusów przypuszcza, że produkcja tych pojazdów będzie nadal rosła. Na koniec roku może wzrosnąć o kolejne 10 proc. - pisze "Parkiet"

Produkcję autobusów w Polsce napędza rosnący eksport. W zeszłym roku z naszego kraju wyjechało blisko 2,4 tys. autobusów (o 25 proc. więcej niż w 2006 roku). Na koniec roku eksport wzrośnie o kolejne 20 proc. Najwięcej eksportujemy autobusów miejskich.

W Polsce swoje największe zakłady produkujące autobusy na całą Europę mają szwedzkie Volvo i Scania oraz niemiecki MAN, który jest liderem polskiego rynku. W tym roku MAN wyprodukuje w Polsce 1001 autobusów, czyli o około 10 proc. więcej niż w 2006 roku. W zeszłym roku MAN wyeksportował 86 proc. autobusów. Drugi na polskim rynku koncern Volvo w zeszłym roku wysłał na eksport 98 proc. wyprodukowanych we Wrocławiu pojazdów, głównie do Niemiec, Szwecji, Szwajcarii i Francji. Jak mówi Joanna Waszkiewicz z Volvo, w tym roku eksport autobusów w Volvo powinien oscylować wokół 95 proc., a produkcja będzie podobna jak w 2006 roku.

Polski Solaris w 2007 roku chce zwiększyć produkcję o ponad 20 proc. Jak mówi Mateusz Figaszewski, przedstawiciel firmy Solaris, tegoroczna prognoza zakłada produkcję na poziomie 800 autobusów. Działający w podpoznańskim Bolechowie Solaris na rynki zagraniczne wysyła 80 proc. produkcji. W tym roku dostarczy 40 autobusów do Bremy i 225 do Dubaju. Kontrakt ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi opiewa na 112 mln euro, a z Bremą na 11 mln euro.

Należące do Grupy Zasada zakłady Jelcz i Autosan nie zamierzają zwiększyć ani produkcji, ani eksportu, który w obu zakładach wynosi zaledwie 1 proc. Po pierwszym półroczu Jelcz wyprodukował 49, a do końca roku w fabryce powstanie kolejne 100 autobusów. Autosan po 6 miesiącach tego roku wyprodukował 76, a do końca roku też wypuści 100 autobusów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!