Ceny paliw stabilne. Święta najtańsze od 3 lat

Ceny paliw stabilne. Święta najtańsze od 3 lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mimo rosnących cen ropy naftowej na światowych giełdach, w trakcie tegorocznych Świąt za litr benzyny i diesla zapłacimy najmniej od 2011 roku. Podkreślenia wymaga fakt, że obecnie średni detaliczny poziom cen paliw w Polsce jest najniższy spośród wszystkich państw członkowskich UE. Dobre wiadomości dla kierowców to głównie zasługa stosunkowo silnej złotówki przy rosnących cenach ropy naftowej.

Obecnie średnio w kraju za litr benzyny i diesla płacimy dokładnie tyle samo – 5,32 PLN/l. W skali tygodnia benzyna Pb95 podrożała 1 gr./l, bez zmian pozostały ceny oleju napędowego. Natomiast 3 gr./l do 2,56 PLN/l potaniał autogaz.

W skali całego kraju, biorąc pod uwagę poszczególne stacje, zróżnicowanie cen paliw jest znaczne. Litr benzyny Pb95 jak i diesla może kupić zarówno po 5,15 PLN jak i 5,59 PLN. Najtańszymi województwami biorąc pod uwagę poziom cen paliw są dolnośląskie i śląskie. Najdrożej natomiast zapłacimy w opolskim i warmińsko-mazurskim.

W ostatnim tygodniu hurtowe ceny benzyn i diesla wzrosły średnio o 6 gr./l, w związku z czym zaskoczeniem nie powinny być niewielkie, kilkugroszowe podwyżki cen detalicznych na części stacji w nadchodzących dniach. Średni krajowy poziom cen detalicznych nie powinien jednak ulec większym zmianom. Bez wątpienia możemy więc stwierdzić, że tegoroczne wyjazdy świąteczne w kontekście cen paliw będą tańsze niż w okresie Świąt Wielkanocnych 2012 i 2013. Obecny poziom detalicznych cen benzyn i diesla w kraju jest średnio 25 gr./l niższy w porównaniu z rokiem ubiegłym i ponad 50 gr./l niższy niż w analogicznym okresie roku 2012.

Przedświąteczny tydzień przyniósł kontynuację podwyżek cen ropy zapoczątkowanych na przełomie marca i kwietnia. Notowania ropy Brent w Londynie w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosły ponad 5%(6 USD/bbl) do poziomu blisko 110 USD/bbl. Ropa WTI w Nowym Jorku pozostaje z kolei 6 USD/bbl tańsza od ropy Brent.

Wzrost cen ropy to wynik rosnącej premii za ryzyko geopolityczne w związku z wydarzeniami na wschodzie Ukrainy.

Dodatkowo lepsze od oczekiwań okazały się marcowe dane o wzroście sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w gospodarce największego konsumenta ropy na świecie – USA. Wyraźnie zaskoczyły natomiast tygodniowe dane EIA/DoE. Amerykańskie zapasy ropy wzrosły w minionym tygodniu aż 10 mln bbl do 394 mln bbl. Zapasy ropy w USA pozostają blisko historycznych rekordów. Wzrost rezerw ropy to wynik gwałtownego zwiększenia importu ropy do USA w skali tygodnia o blisko 1 mln bbl/d (13%) do 8,2 mln bbl/d. Tym samym poziom importu ropy jest najwyższy od końca września 2013. Większych zmian nie obserwowaliśmy natomiast po popytowej stronie rynku. Konsumpcja paliw w USA w minionym tygodniu wzrosła 0,7% do 18,4 mln bbl/d.

Tymczasem gospodarka Chin, drugiego największego konsumenta paliw na świecie w I kwartale tego roku urosła 7,4% i jest to najniższe tempo wzrostu od 1,5 roku. Podkreślenia wymaga fakt, że same Chiny w ostatnich kilu latach odpowiadały za ponad 40% ogólnoświatowego wzrostu popytu na paliwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny paliw stabilne. Święta najtańsze od 3 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!