Czy opłaca się zwracać o zwrot moto-VAT'u?

Czy opłaca się zwracać o zwrot moto-VAT'u?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po grudniowym orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości właściciele samochodów kupionych na potrzeby działalności gospodarczej mogą odzyskać podatek VAT nieodliczony przy zakupie samochodu i paliwa. Trzeba jednak zwracać uwagę na formalności.

Fiskus może wymagać od przedsiębiorców korekty w zeznaniach podatkowych - pisze "Rzeczpospolita". Właściciele aut firmowych mogą zwracać się do urzędów skarbowych z wnioskami o odzyskanie nadpłaconego podatku VAT .

Całe zamieszanie powstało 1 maja 2004 r. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej wprowadzono tzw. wzór Lisaka dla odliczania VAT-u przy zakupie samochodów i paliwa do nich. Sytuację skomplikowała nowelizacja ustawy o VAT z 22 sierpnia 2005 r. Wtedy o odliczaniu podatku decydowała ilość rzędów siedzeń w samochodzie, przypomina "Rz".

22 grudnia ub. r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał Polskie przepisy za niezgodne z prawem unijnym. Otworzyło to drogę dla roszczeń przedsiębiorców w celu odzyskania nadpłaconego podatku VAT.

Przepisy nie przewidują żadnego specjalnego trybu dla tej sytuacji. Każdy podatnik może więc zwracać się w tej sprawie do urzędów podatkowych na zasadach ogólnych. Ministerstwo Finansów jednak szybko zareagowało na wyrok ETS i zapowiedziało kontrole zeznań podatkowych przedsiębiorców, którzy złożą wnioski o odzyskanie VAT-u.

"Rzeczpospolita" sformułowała pięć porad - "kroków" - dla podatników, którzy chcą skorzystać z odliczenia podatku. Po pierwsze muszą oni ustalić, czy wykorzystują lub wykorzystywali w firmie auta, od których, w efekcie zmian przepisów, utracił prawo do odliczenia podatku. Po wtóre trzeba odnaleźć faktury, dokumentujące zakupy paliwa do tych pojazdów. Po trzecie, należy ustalić kwoty podatku, który nie został odliczony. Po czwarte: korekta deklaracji VAT-7. Po piąte: wniosek do skarbówki o stwierdzenie nadpłaty.

Podstawą do odliczenia VAT-u nadal pozostaje homologacja na samochód ciężarowy oraz "kratka". Wyjątek to auta zakupione przed 1 stycznia 2001 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy opłaca się zwracać o zwrot moto-VAT'u?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!