Fabryka opon w Olsztynie ma 50 lat

Fabryka opon w Olsztynie ma 50 lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Fabryka opon w Olsztynie, niegdyś OZOS (Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych), od 22 lat należąca do francuskiego koncernu Michelin, ma już 50 lat. Od początku istnienia do dziś w fabryce wyprodukowano ponad 230 milionów opon.

  • Oficjalne uruchomienie Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych (OZOS) nastąpiło 28 października 1967 roku.
  • W fabryce pracowało wówczas 1,5 tys. osób i produkowano opony sprzedawane wyłącznie w Polsce.
  • Obecnie zatrudnia 4,5 tys. osób i produkuje oraz eksportuje do krajów na wszystkich kontynentach opony do aut osobowych, dostawczych, ciężarowych i pojazdów rolniczych.
  • Do dziś od początku istnienia zakładu wyjechało z niego ponad 230 milionów opon.

Od 22 lat fabryka należy do francuskiej firmy Michelin i dziś zatrudnia 4,5 tys. osób oraz jest jednym z największych tego typu zakładów na świecie. Grupa Michelin zainwestowała w Olsztynie miliard euro.

- W czasie ostatnich 50 lat w olsztyńskiej fabryce zmieniały się procesy, maszyny, technologie, powstawały kolejne nowatorskie produkty. Dziś nasz zakład to jedna z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie fabryk opon na świecie. Jesteśmy też jednym z największych pracodawców w regionie, wspieramy gospodarczy rozwój Warmii i Mazur, a także angażujemy się w liczne akcje na rzecz lokalnej społeczności - mówi prezes zarządu, dyrektor generalny Michelin Polska Jarosław Michalak.

Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku w czasach gospodarki centralnie sterowanej ówczesny minister przemysłu chemicznego 16 grudnia 1961 r. powołuje Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych w Budowie. Na ich czele staje inż. Władysław Leonhard.

Projektowanie wstępne i techniczne zajmuje prawie trzy lata. W lutym 1964 r. pojawiają się na torfowiskach za Olsztynem pierwsze koparki, a już dwa lata później w halach produkcyjnych montowane są pierwsze maszyny. W połowie sierpnia 1967 r. fabryka produkuje pierwszą oponę. 28 października 1967 r. następuje oficjalne uruchomienie Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych. W kwietniu 1969 r. fabryka świętuje wyprodukowanie milionowej opony.

Przełomowy moment w rozwoju zakładu nastąpił w 1995 roku. Większościowym udziałowcem fabryki zostaje Grupa Michelin, która w ciągu kolejnych 22 lat inwestuje w Olsztynie około miliarda euro. Dzięki tym nakładom olsztyński zakład staje się jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk opon na świecie.

Obecnie zatrudnia 4,5 tys. osób i produkuje oraz eksportuje do krajów na wszystkich kontynentach opony do aut osobowych, dostawczych, ciężarowych i pojazdów rolniczych. Do dziś od początku istnienia zakładu wyjechało z niego ponad 230 milionów opon. Obecnie w fabryce są produkowane opony marek Michelin, Kleber i BFGoodrich. Fabryka produkuje i eksportuje także najwyższej jakości formy, mieszanki i kordy. W Olsztynie działa również największe Centrum Logistyczne Grupy Michelin w Europie Środkowo-Wschodniej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fabryka opon w Olsztynie ma 50 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!