XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

GIOŚ ma opracować prawo zwalczające "uciążliwości zapachowe"

GIOŚ ma opracować prawo zwalczające "uciążliwości zapachowe"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister Środowiska udzielił Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska upoważnienia do opracowania i prowadzenia procesu legislacyjnego projektu ustawy, która regulować będzie postępowanie mające na celu przeciwdziałanie uciążliwości zapachowej - informuje Portalsamorzadowy.pl. Kwestię odorów powszechnie uważa się za jedno z najtrudniejszych do uregulowania zagadnień, a sprawa dotyczy m.in zakładów przemysłowych czy oczyszczalni ściegów.

Organy Inspekcji Ochrony Środowiska w 2016 r. rozpatrzyły ponad tysiąc skarg, które dotyczyły uciążliwości zapachowej. Najwięcej z nich dotyczyło m.in. eksploatacji oczyszczalni ścieków, wykorzystywania komunalnych osadów ściekowych w rolnictwie oraz nieprzestrzegania przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu. Skargi dotyczyły ponadto: ferm zwierząt, zakładów przemysłowych, składowisk odpadów oraz sposobów postępowania z odpadami.

Skąd tak duża ilość interwencji? Czy przybywa nam uciążliwych zakładów?  

GIOŚ tłumaczy, że wynika to raczej z rosnącej świadomości społecznej, migracji ludzi z miast na tereny wiejskie oraz rozbudowie przestrzennej miast, która powoduje zbliżanie się osiedli do fabryk i hal.

Podejmowane przez inspektorat kontrole mają na celu zidentyfikowanie źródeł uciążliwości zapachowej. Wskazują na zaniedbania w prowadzeniu działalności gospodarczej, np. niewłaściwe magazynowanie odpadów, czy niewłaściwe postępowanie z nawozami naturalnymi. Nie oznacza to jednak, że rozwiązują problem.

W ostatnich dniach Minister Środowiska uznając, że skala zjawiska rośnie udzielił Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska upoważnienia do opracowania i prowadzenia procesu legislacyjnego projektu ustawy, która regulować będzie postępowanie mające na celu przeciwdziałanie uciążliwości zapachowej.

- Prace nad ustawą mają uwzględniać już istniejące dokumenty nieposiadające mocy prawnej, jakimi są opracowany w Ministerstwie Środowiska - Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej, ekspertyzy, m.in. "Lista substancji i związków chemicznych, które są przyczyną uciążliwości zapachowej", a także projekt ustawy o zapobieganiu uciążliwości zapachowej, który został opracowany 10 lat temu w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska – tłumaczy GIOŚ.

Głównym założeniem projektowanej ustawy - potocznie zwanej „antyodorową” – ma być wzmocnienie i wyposażenie organów samorządu. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zapowiada, że przy opracowywaniu projektu ustawy uwzględni opinie zespołu doradców, składającego się między innymi z przedstawicieli nauki (który został już powołany) oraz rozwiązania przyjęte w Kodeksie dobrych praktyk. Projekt ustawy ma być także szeroko konsultowany ze stroną społeczną, a także z przedsiębiorcami, których działalność wpływa na stan środowiska i wiąże się z emisjami zapachu.

Więcej  szczegółów: Ustawa antyodorowa. Czy powstanie prawo zwalczające „uciążliwości zapachowe”?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GIOŚ ma opracować prawo zwalczające "uciążliwości zapachowe"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!