Gliwicki Opel wspiera kolegów z Antwerpii

Gliwicki Opel wspiera kolegów z Antwerpii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

"Solidarność" działająca w gliwickiej fabryce Opla sprzeciwia się "działaniom zarządu General Motors zmierzającym do zamykania zakładów i przenoszenia produkcji poza Unię Europejską". Tak głosi opublikowane w czwartek stanowisko związku. To odpowiedź na plany zamknięcia fabryki GM w belgijskiej Antwerpii.

Szef "S", a zarazem wiceszef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Sławomir Ciebiera uczestniczył kilka dni wcześniej w demonstracji, jaką zorganizowali w Antwerpii związkowcy z Opla. Obawiają się oni, że polityka GM zmierza do szukania tańszych możliwości produkcji aut poza Unią, np. w Korei Południowej.

- Nasze wątpliwości budzi również sposób, w jaki zarząd GM chce zamknąć fabrykę w Antwerpii. Jest on sprzeczny z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu oraz łamie dyrektywy europejskie. Nie możemy tolerować takich działań - napisali w stanowisku związkowcy z Gliwic.

Przedstawiciele Solidarności z gliwickiej fabryki Opla podkreślają, że w pełni solidaryzują się z pracownikami belgijskiego zakładu w ich walce o utrzymanie miejsc pracy. Z powodu zamknięcia fabryki pracę ma stracić 2,6 tys. osób. Od minionego tygodnia związkowcy okupują w Antwerpii fabryczne parkingi.

Wg Ciebiery, wtorkowa demonstracja związków z różnych krajów wynika z "długiej tradycji europejskiej solidarności". Związkowcy zapowiadają dalsze wspólne działania, jeżeli "okażą się konieczne".

W związku z kryzysem na rynku samochodowym koncern GM w Europie zamierza zredukować potencjał produkcyjny o 20% i zwolnić w sumie 8,3 tys. pracowników (w tym ok. 4 tys. w Niemczech) z 50 tys. obecnie zatrudnionych.

29 stycznia w odpowiedzi na apel wszystkich belgijskich central związkowych ulicami Brukseli ma przejść wielotysięczna manifestacja w obronie Opla z Antwerpii.

Ogłoszone tydzień wcześniej przez prezesa GM Europe Nicka Reilly'ego zamknięcie fabryki w Antwerpii, zatrudniającej 2,6 tys. osób, zmobilizowało belgijskich polityków i związkowców, którzy zaapelowali o pomoc do kolegów z innych krajów. Największa centrala związkowa FGTB protestuje przeciwko decyzji, argumentując, że w ub.r. zakłady w Antwerpii przyniosły 3,4 mln euro zysku po tym, jak kolejne 30 mln euro zostało przetransferowane, by pokryć straty GM Europe gdzie indziej.

Komisja Europejska poinformowała niedawno, że wciąż czeka na przedstawienie przez GM ostatecznego planu restrukturyzacji europejskiego oddziału. Ma on być przeanalizowany przez KE, tak by uniknąć zakulisowych ustaleń między GM a poszczególnymi krajami zainteresowanymi ochroną miejsc pracy u siebie. Rzecznik ds. konkurencji Jonathan Todd ocenił przed kilkoma dniami, że decyzja o zamknięciu fabryki w Antwerpii podyktowana jest kryteriami ekonomicznymi, a nie politycznymi, więc wstępnie KE nie zgłasza do niej zastrzeżeń. Fabrykę Opla w Antwerpii założono w 1924 r. Kooperujące z nią zakłady zatrudniają ok. 10 tys. osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gliwicki Opel wspiera kolegów z Antwerpii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!