GVO jednak dłużej?

GVO jednak dłużej?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele Komisji Europejskiej poinformowali o planach przedłużenia do roku 2013 obecnie obowiązujących przepisów GVO, które regulują m.in. obrót nowymi samochodami w krajach Starego Kontynentu. Później sytuacja ma się jednak zmienić.

Przyjęcie takiego rozwiązania jest szczególnie istotne z punktu widzenia rozwoju rynku wtórnego (usługi serwisowo-naprawcze), który należy chronić. Ważne jest, aby branża motoryzacyjna, jako jeden z kluczowych sektorów gospodarki w UE, miała zapewnioną stabilność regulacji prawnych oraz przewidywalność z punktu widzenia przyszłych rozwiązań dotyczących konkurencji. Jest to sprawa tym ważniejsza z uwagi na skutki obecnego kryzysu, który motoryzacja boleśnie odczuwa.

Przedłużenie do roku 2013 obowiązujących obecnie przepisów dotyczących obrotu nowymi autami zapewni stopniowe i łagodne przejście do nowego systemu regulacji, które mają zapewnić branży funkcjonowanie zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami konkurencji.

Przed decyzją Brukseli często słychać było niepokój ze strony uczestników niezależnego rynku motoryzacyjnego takich jak warsztaty serwisowe, które w wyniku ewentualnego wygaśnięcia przepisów GVO w roku 2010 obawiały się m.in. możliwości utraty dostępu do części zamiennych oraz informacji technicznej służącej naprawie samochodów. To wyraźnie pogorszyłoby pozycję tych firm w porównaniu z autoryzowanymi stacjami obsługi powiązanymi z koncernami samochodowymi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GVO jednak dłużej?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!