Innowacyjna przyszłość motoryzacji

Innowacyjna przyszłość motoryzacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie tylko popularyzacja samochodów autonomicznych, bez kierowcy, ale także współdzielenie aut z innymi użytkownikami - taką wizję przyszłości motoryzacji przedstawili eksperci firmy Deloitte w raporcie "The future of mobility".

Upowszechnienie pojazdów autonomicznych i nowy model użytkowania miałyby spowodować zmniejszenie szkodliwych emisji ze spalin nawet o 90 proc. i znaczące zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar wypadków. Tylko w USA o 32 tys. rocznie.

Prace nad pojazdami niepotrzebujących kierowców są szeroko opisywane, pracują nad nimi zarówno przedsiębiorstwa motoryzacyjne, jak i spółki technologiczne. Drugim nurtem, który ma odegrać ważną rolę jest „car sharing” – model przemieszczania się z opłatami za rzeczywiste korzystanie z samochodu, bez potrzeby kupowania auta. Wykorzystanie w tym modelu samochodów autonomicznych ma, zdaniem ekspertów, przynieść spore oszczędności i podnieść bezpieczeństwo na drogach.

Raport rozważa cztery scenariusze. Pierwszy, bazowy, to stopniowa zmiana, gdzie wciąż powszechne będzie posiadanie własnego samochodu, ze względu na prywatność, elastyczność, bezpieczeństwo i wygodę. Wizja nie wróży rychłej dostępności samochodów w pełni kierowanych przez komputery, ale zakłada wykorzystanie technologii wspomagających prowadzenie pojazdów. W takim modelu koszty przejazdu są najwyższe, w praktyce pozostają na takim poziomie jak dzisiaj. W przypadku USA średnie koszty przejechania jednej mili wyliczono na 97 centów.

W drugim scenariuszu rozwija się model wspólnego dostępu do samochodów. Efekt skali i zaostrzająca się konkurencja doprowadzą do poszerzenia zakresu usług, a pasażerowie będą cenili sobie przede wszystkim możliwość wygodnego przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego, dzieląc się samochodami z innymi podróżnymi. Dzięki temu ominą ich problemy związane z czynnym uczestnictwem w ruchu drogowym i poszukiwaniem miejsc do parkowania. Efektem ma być spadek kosztów przejazdów o jedną trzecią.

Trzeci wariant to rozwój bezpiecznych, wygodnych i oszczędnych technologii samokierujących samochodów, prze wciąż powszechnym posiadaniu samochodów na własność. Większość kierowców nadal będzie zwolennikiem posiadania samochodu na własność, a pojedynczy użytkownicy wybiorą samochód niewymagający kierowcy ze względu na jego potencjalne zalety. W tym przypadku koszty przejazdów mają spać o połowę w stosunku do pierwszego scenariusza.

Ostatnia wizja to zbieżność trendów autonomicznego i wspólnego korzystania z samochodów. Według tego scenariusza firmy zajmujące się zarządzaniem usługami w dziedzinie poruszania się, będą oferowały szeroki wachlarz takich usług, aby spełniać oczekiwania jak najszerszej grupy klientów w zależności od zasobności ich portfela. Za koordynowanie podróży klienta z jednego miejsca do drugiego odpowiedzialne będą zaawansowane technologie łączności. Intuicyjne interfejsy pozwolą użytkownikom w ciągu kilku minut zamówić samochód w dowolne miejsce i dojechać z punktu A do B szybko, bezpiecznie i niedrogo. A to oznacza najniższe koszty – o dwie trzecie mniejsze niż w scenariuszu bazowym.

– Jak widać różnica w kosztach pomiędzy najbardziej konserwatywnym i rewolucyjnym scenariuszem jest ponad trzykrotna. W USA wyliczono, że pojawienie się w szerszej skali pojazdów autonomicznych spowodowałoby spadek emisji spalin o 40-90 proc., ofiar wypadków śmiertelnych o 32 tys. rocznie, a w zamian zyskano by 100 mld godzin do produktywnego wykorzystania – podsumowuje Tomasz Pałka, starszy menedżer w Grupie Motoryzacyjnej Deloitte.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Innowacyjna przyszłość motoryzacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!