Inwestorzy plecami do Polski?

Inwestorzy plecami do Polski?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wartość zagranicznych inwestycji może w tym roku spaść nawet do 10 mld euro. Jeszcze w 2007 r. była niemal dwa razy wyższa.

Kryzys wyhamowuje napływ inwestycji zagranicznych do Polski. Jak szacuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), już w tym roku ich wartość zmniejszy się z ubiegłorocznych 17,8 mld euro do nawet 10 mld euro. Jeszcze gorzej ma być w 2009 r.

Zdaniem Sebastiana Mikosza, dyrektora w polskim oddziale Deloitte, liczba chętnych do inwestowania może stopnieć nawet o połowę. Zarówno wśród firm nowych, jak i tych, które w Polsce już są. - Kryzys zmniejszy konsumpcję, więc fabryki w Polsce będą musiały ograniczyć eksport. Możliwe, że nawet o 30 - 40% r.r. - uważa Mikosz.

Na spadek popytu już zareagowały gliwickie zakłady Opla, zatrzymując w ubiegłym tygodniu linie produkcyjne do końca października. Podobne cięcia czekają branże AGD i RTV, gdzie jeden z działających w Polsce wytwórców ekranów LCD już szykuje się do przejścia z trzyzmianowego na dwuzmianowy system pracy. Na tym się jednak nie skończy, bo część firm będzie musiała zastosować jeszcze boleśniejsze środki. Działająca w Bielsku-Białej firma Cooper Standard Automotive przymierza się do zwolnienia kilkudziesięciu pracowników.

Zdaniem Ricka Lady, wiceprezesa Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, sytuacja gospodarcza skłania przedsiębiorców do stosowania zasady "wait and see" - czekaj i przyglądaj się. Niektórzy mogą jednak chcieć wykorzystać kryzys. - Zachętą może się okazać osłabienie złotego. Dzięki niemu koszty pracy mogą spaść nawet o połowę - mówi Lada.

Niektórzy eksperci uważają, że inwestycyjna bessa może ominąć branże związane z optymalizacją produkcji. - W perspektywie średniookresowej do Polski mogą trafić inwestycje sektora finansowego z USA, który będzie szukał sposobów na cięcie kosztów - twierdzi Marcin Kaszuba z Ernst & Young.

Paweł Wojciechowski, prezes PAIiIZ, spodziewa się dalszego rozwoju sektora nowoczesnych usług. - Takie inwestycje są bardzo cenne dla polskiej gospodarki. Nawet jeśli nakłady inwestycyjne są niższe niż w przypadku sektora produkcyjnego - zaznacza Wojciechowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!