Jak zrobić biznes w Afryce? Zobaczcie

Jak zrobić biznes w Afryce? Zobaczcie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gospodarka Afryki nie miała w swojej historii lepszego momentu niż obecnie. Większość krajów tego kontynentu okres politycznych huraganów ma już za sobą. Teraz z sukcesem zaczynają odcinać kupony po latach trudnych reform. Korzystają na tym mieszkańcy… ale także zagraniczni inwestorzy. Głównie z Azji. Polski biznes, w wyścigu o tamtejsze rynki, nie jest na szarym końcu, choć do nadrobienia mamy wiele lat dyplomatycznych zaniechań.

W najnowszym odcinku „Sektora” – programie gospodarczym dziennikarzy WNP.PL – przyglądamy się gospodarkom 55 krajów afrykańskich. Szukamy niszy dla polskiego biznesu, ale przede wszystkim wsłuchaliśmy się w głos polityków i przedsiębiorców m.in. z Rwandy, Tanzanii, Etiopii, Nigerii czy Senegalu. 

Podpowiadamy, chcącym zainwestować na Czarnym lądzie, od czego powinni zacząć oraz o czym trzeba pamiętać w relacjach z tamtejszymi partnerami. 


 

Inwestować w relacje


Podstawowym błędem, przy wchodzeniu do Afryki, jest generalizowanie i ogólnianie, że każdyt z 55 krajów ma te same problemy czy zalety.

Najważniejsze, z punktu widzenia inwestora, jest zdobycie zaufania i pogłębianie relacji z drugą stroną. Nierzadko trwa to latami.

- Od momentu, kiedy pojawiliśmy się w Rwandzie w 2013-2014 roku, zajęło nam blisko 2 lata zbudowanie relacji. Do tego potrzebne jest pewne uwiarygodnienie – ze strony placówek dyplomatycznych, ale także innych instytucji takich jak PAIH – tłumaczy Jerzy Pietrucha, prezes Pietrucha Group.

Polacy, ale i wielu inwestorów z Europy Zachodniej robi błąd zaraz na starcie. 

- Bardzo często Europejczycy przyjeżdżający do Senegalu nie ruszają się z najlepszego hotelu w Dakarze. W ten sposób trudno poznać kraj – mówi Margareta Kassangana, ambasador RP w Senegalu

Chińczycy górą


Wiele nauczyć możemy się od Chińczyków, którzy start biznesu rozpoczynają od poznania lokalnej społeczności i zaproponowania jej czegoś więcej niż tylko zakład pracy i zarobek dla kilkudziesięciu okolicznych mieszkańców.

Ekspansywna polityka firm azjatyckich trwale przewróciła gospodarczy układ sił w Afryce. Dzięki nim pojawiły się nowe źródła finansowania. Afrykańczycy mogli zacząć finansować projekty rozwojowe czy infrastrukturalne z innych źródeł niż europejskie.

Wiele zmienia również pogłębiająca się integracja na tym kontynencie. W marcu tego roku podpisano bardzo ważne porozumienie o wolnym handlu (African Continental Free Trade Agreement), które ma szansę całkowicie zmienić pejzaż ekonomiczny Afryki. Handel na tym kontynencie może wzrosnąć o ponad 50 procent do 2022 roku.

W najnowszym odcinku „Sektora” postaraliśmy się przedstawić kilka ścieżek, których warto się trzymać by myśleć o powodzeniu swojego projektu inwestycyjnego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Tanzania

    Przelicz walutę
  • szyling (TZS)

  • 0,156 złoty (PLN)

    0,036 EUR, 0,039 USD

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak zrobić biznes w Afryce? Zobaczcie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!