KE może pomóc osobom zwalnianym przez Forda w Genk

KE może pomóc osobom zwalnianym przez Forda w Genk
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KE ogłosiła w piątek, że jest gotowa rozmawiać z belgijskimi władzami o pomocy dla pracowników zwalnianych z zakładów Forda w Genk. Pomoc pochodziłaby z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) lub ze społecznych i regionalnych funduszy UE.

Koncern motoryzacyjny Ford Motor Co. zapowiedział w środę, że do końca 2014 roku zamknie swe zakłady w Genk we wschodniej Belgii. Będzie to oznaczać bezpośrednią utratę 4,5 tys. miejsc pracy i ok. 5 tys. u poddostawców. Produkcja ma być wygaszona ze względu na słabnącą sprzedaż na rynkach europejskich.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zatrudnienia Jonathan Todd powiedział w piątek dziennikarzom, że choć do tej pory władze belgijskie nie skontaktowały się z KE, to "deklarujemy, że jesteśmy gotowi do rozmów, by sprawdzić co można zrobić". Wyjaśnił, że pomoc zwalnianym pracownikom może zostać udzielona z EFG lub w ramach istniejących belgijskich programów finansowanych przez fundusz społeczny i regionalny.

Belgijskie władze ogłosiły w czwartek, że zamierzają skontaktować się z KE w sprawie ewentualnej pomocy.

Todd zaznaczył, że pomoc z funduszu globalizacyjnego jest "bardziej elastyczna" od pomocy z innych funduszy, bo może być bardziej dopasowana do potrzeb pracowników. Przypomniał, że od 2007 roku KE tylko raz odrzuciła wniosek o pomoc kraju UE z tego funduszu oraz że Rada UE i Parlament Europejski nigdy nie odrzuciły decyzji KE o przydzieleniu pomocy. Todd dodał, że dotychczas wsparci zostali pracownicy kilku firm motoryzacyjnych m.in. Peugeota, Saaba i GM, a rozpatrywanie wniosków trwa zazwyczaj "kilka miesięcy".

Jednak by Belgia otrzymała pomoc z funduszu globalizacyjnego musi udowodnić, że zwolnienia mają związek ze zmianami globalizacyjnym takimi jak np. przenoszenie produkcji poza UE.

Pomoc z utworzonego w 2007 roku funduszu EFG jest przeznaczana na wyspecjalizowane szkolenia przekwalifikowujące, doradztwo w znalezieniu nowej pracy lub zakładaniu firm przez pracowników masowo zwalnianych w rezultacie zmian globalizacyjnych. UE finansuje połowę wsparcia dla pracowników, resztę - kraje UE.

Ford przewiduje zamknięcie bieżącego roku w Europie, na którą przypada jedna czwarta jego sprzedaży, ze stratą w wysokości ponad 1 miliarda USD. Analitycy wskazują, że moce produkcyjne Forda są dziś większe niż jego potrzeby.

W Genk produkowane są modele Mondeo, S-MAX i Galaxy. Ford zapowiedział, że ich produkcja zostanie przeniesiona do hiszpańskiej Walencji. Na zakłady w Genk przypada ponad 30 proc. produkcji samochodów Forda w Belgii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE może pomóc osobom zwalnianym przez Forda w Genk

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!