KE wezwała Polskę do wdrożenia przepisów dot. paliw alternatywnych

KE wezwała Polskę do wdrożenia przepisów dot. paliw alternatywnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska wezwała w środę dziewięć państw UE, w tym Polskę do pełnego wdrożenia przepisów ws. infrastruktury paliw alternatywnych. Wskazane państwa mają dwa miesiące na zgłoszenie transpozycji dyrektywy, w przeciwnym razie KE może skierować sprawę do Trybunału.

  • Państwa członkowskie miały czas na implementację regulacji do 18 listopada 2016 r.
  • Jeden z polskich dyplomatów w Brukseli uspokaja, że toczy się proces legislacyjny w tej sprawie i nie dojdzie do żadnych kar dla Polski.
  • Dyrektywę do polskiego prawa ma przenieść ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, której projekt przygotowało Ministerstwo Energii.

Poza Polską, Komisja zwróciła się w tej sprawie do Bułgarii, Danii, Estonii, Francji, Litwy, Malty, Rumunii i Szwecji. Chodzi o implementację dyrektywy z 22 października 2014 r. w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Jej głównym celem jest stworzenie wspólnych ram szeroko zakrojonej rozbudowy infrastruktury paliw alternatywnych w Europie. W dyrektywie określono minimalne wymogi dotyczące rozbudowy infrastruktury paliw alternatywnych, w tym punktów ładowania pojazdów elektrycznych oraz punktów tankowania gazu ziemnego i wodoru.

Jak podkreśla Komisja, wdrożenie tych przepisów ma "zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia uzależnienia od transportu ropy naftowej, ograniczenia jego wpływu na środowisko, a tym samym wzmocnienia wiodącej roli Europy w walce ze zmianą klimatu".

Państwa członkowskie miały czas na implementację regulacji do 18 listopada 2016 r. Polska wraz z kilkoma innymi krajami UE zgłosiły Komisji jedynie część środków zapewniających transpozycję dyrektywy do prawa krajowego. Wskazane państwa mają teraz dwa miesiące na zgłoszenie Komisji pełnej transpozycji dyrektywy, w przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Jeden z polskich dyplomatów w Brukseli uspokaja, że toczy się proces legislacyjny w tej sprawie i nie dojdzie do żadnych kar dla Polski. - Myślę, że to postępowanie może być szybko zamknięte - ocenił.

Dyrektywę do polskiego prawa ma przenieść ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, której projekt przygotowało Ministerstwo Energii. Projekt jest już po konsultacjach publicznych. Jak kilka dni temu mówił wiceminister energii Michał Kurtyka, w resorcie trwają ostatnie prace nad projektem. W marcu Warszawa odpowiedziała już na formalne zarzuty KE w tej sprawie. Po wdrożeniu odpowiednich regulacji Bruksela zwykle zamyka sprawę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE wezwała Polskę do wdrożenia przepisów dot. paliw alternatywnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!