PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kolizja z nieubezpieczonym cudzoziemcem i.... problem gotowy

Autor: wnp.pl (AG)
18-02-2016 09:54
Kolizja z nieubezpieczonym cudzoziemcem i.... problem gotowy
fot. UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zwraca uwagę na komplikacje jakie rodzi kolizja lub wypadek samochodowy z udziałem nieubezpieczonego obywatela obcego kraju.

- Wypadek z nieubezpieczonym cudzoziemcem stanowi poważny kłopot nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie, mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). I dalej: - Dlatego Fundusz wspólnie z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jeszcze na jesieni przygotował specjalny serwis www.wypadekbezOC.eu, w którym Polacy poszkodowani przez nieubezpieczony pojazd z zagraniczną rejestracją - zarówno na terenie Polski jak i za granicą - znajdą informacje gdzie zgłosić szkodę. Przypominamy o tym w związku trwającymi wyjazdami na zimowe ferie - dodaje.
Na stronie www.wypadekbezOC.eu znaleźć można informacje gdzie zgłosić szkodę z udziałem nieubezpieczonego pojazdu na zagranicznych numerach rejestracyjnych - w wypadku który wydarzył się w Polsce lub w Europie. Podaje się nazwę państwa, w którym doszło do zdarzenia oraz kraj nieubezpieczonego sprawcy (na podst. jego tablic rejestracyjnych) - a serwis udzieli informacji nt. instytucji, do których należy zwrócić się po ewentualne odszkodowanie. Zakres i wysokość odszkodowania uzależnione są od przepisów obowiązujących w państwie wypadku. W 2015 r. UFG wypłacił polskim obywatelom łącznie 1,1 mln zł odszkodowań za wypadki spowodowanie przez nieubezpieczonych cudzoziemców z krajów spoza UE ( to 2,5 razy więcej niż rok wcześniej). Kierujący takimi pojazdami byli sprawcami 123 wypadków (szkód) na terenie Polski, to jest o 16% więcej niż rok wcześniej. Najczęściej były to wypadki z udziałem pojazdów zarejestrowanych na Ukrainie lub na Białorusi oraz w Rosji. Choć zdarzyły się również wypadki spowodowane przez kierujących nieubezpieczonymi autami z takich państw jak Kanada czy Republika Środkowego Afryki.

- Znacznie większą pulę wypłat UFG, w grupie odszkodowań za wypadki spowodowane przez nieubezpieczone pojazdy z zagraniczną rejestracją, stanowią te spowodowane przez kierujących autami z rejestracją, do której nie przyznaje się żaden kraj, mówi Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes Funduszu. - Chodzi o pojazdy sprowadzone do Polski na obcych tablicach rejestracyjnych, które straciły już swoją ważność, a mimo to pojazd ten nie został zarejestrowany w Polsce, ani ubezpieczony w zakresie OC, wyjaśnia.

Odpowiedzialność za wypadki spowodowane przez kierujących tego typu pojazdami na terenie Polski, w których poszkodowanymi są obywatele polscy - ponosi UFG, w tym sensie że wypłaci im odszkodowanie. - Fundusz skutecznie występuje o zwrot tych odszkodowań - i do sprawców takich wypadków i do posiadaczy nieubezpieczonych pojazdów na nieaktualnych zagranicznych tablicach rejestracyjnych, podkreśla Sława Cwalińska Weychert. W minionym roku UFG wypłacił za wypadki tej grupy pojazdów - 2,8 mln zł odszkodowań tj. blisko dwa razy więcej niż w 2014 r.; zgłoszonych zostało w tym czasie szkód 298, podczas gdy rok wcześniej były to 322 szkody.

źródło: UFGSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP