Leasing samochodów sposobem na kryzys

Leasing samochodów sposobem na kryzys
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nawet 135 tysięcy aut będą na koniec tego roku obsługiwać firmy zarządzające flotami samochodowymi. Kryzys to dobry czas zwłaszcza dla tzw. full service leasingu, czyli wynajmu długoterminowego z finansowaniem i usługami dodatkowymi.

Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy mogą poprawić swoją płynność finansową - pisze "Gazeta Prawna".

Choć na razie firmy zarządzające flotami (tzw. CFM, z ang. Car Fleet Management) widzą mniejszy popyt na swoje usługi ze strony przedsiębiorców, to na koniec roku zgodnie spodziewają się 8-10-proc. wzrostu liczby aut. Będzie to oznaczało, że na koniec 2009 roku liczba aut obsługiwanych przez branżę CFM, wyniesie 132-135 tys.

Przy czym eksperci szacują, że mniejsze będzie znaczenie aut pozostających w wyłącznym zarządzaniu. Już w 2008 r. ich liczba spadła o 4,4 proc. W tym roku ten segment ma się jeszcze skurczyć, bo nie przewiduje on finansowania zakupu pojazdów. To dobry czas dla full service leasingu (FSL), czyli wynajmu długoterminowego z finansowaniem i usługami dodatkowymi.

- Rośnie zainteresowanie tzw. leasingiem zwrotnym. Mieliśmy go w ofercie od dłuższego czasu, ale dopiero teraz staje się on popularny. To efekt problemów z pozyskaniem finansowania np. w postaci kredytu - mówi Janusz Kowalik, prezes Arval Polska.

Transakcja polega na tym, że firmy, które mają swoją flotę kupioną za gotówkę, zwracają się do firm CFM z propozycją kupienia tych aut. Dostają w ten sposób żywą gotówkę, która teraz jest tak potrzebna. Równocześnie podpisują umowę wynajmu długoterminowego tych samych aut i zobowiązują się płacić za użytkowanie w ratach.

Firmy CFM nie zniechęcają do tego klientów, bo liczą, że za kilka miesięcy ceny używanych aut będą wyższe, co pozwoli im sprzedać za rok czteroletnie auto w cenie niewiele niższej niż osiąganej za trzyletnie dziś.

Sporo niepewności wśród zarządzających flotami budzi kwestia odliczeń VAT. Nie wiadomo, jakie będą ostatecznie rozstrzygnięcia, więc na razie niektóre firmy wstrzymują się z decyzjami, a te, które nie mogą, szukają aut z kratką.
Dylemat z VAT

- Klienci oczekują od nas, że obecnie kupowane przez nas samochody będą już z tzw. kratką - mówi Janusz Kowalik.

Dzięki temu mogą odliczyć 100 proc. podatku VAT od rat leasingowych, a nie 60 proc., jak do tej pory. Do tego dochodzi możliwość odliczenia VAT od paliwa. Przy czym, niestety, mamy tu wciąż spory element niepewności, bo nie wiadomo, czy Ministerstwo Finansów nie wprowadzi przepisów ograniczających te możliwości.

- W przypadku praw nabytych dotyczących odliczenia VAT od rat leasingowych nie będzie można już ich zmienić. Ale w przypadku odliczenia VAT od wydatków na paliwo jest to możliwe - mówi Janusz Kowalik.

Ale jest też nadzieja, że ministerstwo pójdzie w drugą stronę i potwierdzi te uprawnienia stosownymi przepisami. Branża motoryzacyjna lobbuje też, żeby wprowadzić możliwość odliczenia pełnego VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy.

- Zniknąłby wtedy problem z instalowaniem kratek w samochodach osobowych, tylko po to, żeby uzyskać korzystniejszą kwalifikację podatkową - mówi Janusz Kowalik "Gazecie Prawnej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!