Leszkiewicz: najważniejsze dla FSO - znaleźć nowy produkt

Leszkiewicz: najważniejsze dla FSO - znaleźć nowy produkt
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Najważniejsza sprawą dla warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu jest znalezienie nowego samochodu, który byłby tam produkowany - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

"Skarb Państwa ma w firmie jedynie 2,69 proc. akcji i nie ma wpływu na jej działanie" - zaznaczył.

Leszkiewicz odpowiadał w Sejmie na pytania Mariusza Błaszczaka i Artura Górskiego (PiS) w sprawie sytuacji w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie na Żeraniu. Pytali m.in. o wypowiedzenie układu zbiorowego przez zarząd spółki.

Minister wyjaśnił, że Skarb Państwa podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy nie poparł uchwały o wypowiedzeniu układu zbiorowego, ale jego głos nie miał znaczenia. Przypomniał, że większość akcji należy do ukraińskiego inwestora Koncernu AwtoZAZ, a pozostałe - do pracowników. "Nasz udział określa nasza rolę - nie mamy przedstawicieli w zarządzie, ani radzie nadzorczej żerańskiej spółki" - zaznaczył.

Podkreślił, że w całej branży, nie tylko w FSO trwa regres. W 2009 o 8 proc. w Polsce spadła sprzedaż samochodów dla firm i o 25 proc. dla nabywców prywatnych. Ten spadek trwa - w pierwszym półroczu 2010 r. wynosił on 10-15 proc - podał. "Należy się spodziewać dalszego spadku sprzedaży samochodów osobowych" - zaznaczył wiceminister.

W ocenie rządu do trudnej sytuacji FSO i całej branży przyczynił się kryzys, ale też tendencje globalizacyjne - koncentrowanie i przenoszenie produkcji oraz duże uzależnienie naszej produkcji od odbiorców na rynkach zagranicznych.

"Z informacji przekazywanych przez zarząd FSO wynika, że produkcja w całym 2008 r. wyniosła 149 tys. aut, a w I półroczu 2010 r. jedynie 20 tys. pojazdów. W 2009 r. bilans finansowy spółki zamknął się stratą 190 tys. zł" - podał Leszkiewicz.

Minister przypomniał, że kupując FSO, ukraiński koncern zobowiązał się m.in. do prowadzenia inwestycji, podwyższenia kapitału, utrzymania poziomu produkcji i utrzymania zatrudnienia, które na początku wynosiło ok. 2,2 tys., obecnie pracuje ok. 1800 osób.

"Te wskaźniki generalnie były utrzymywane i inwestor dotrzymywał zobowiązań zawartych w umowie" - zaznaczył Leszkiewicz. "W latach 2008-09 pogorszyły się wskaźniki gospodarcze firmy" - dodał.

Pytany, czy zna plany inwestycyjne FSO, Leszkiewicz wyjaśnił, że obecna produkcja modelu chevrolet aveo ma się skończyć w przyszłym roku i spółka szuka nowych zleceń - produkcji nowego samochodu. Potwierdził, że w fabryce była delegacja z Chin, ale resort nie zna efektów tych spotkań.

"Z jednej strony patrzymy na zobowiązania inwestycyjne, ale z drugiej na bieżąco przyglądamy się sytuacji w tej firmie. Zarząd musi szukać nowego produktu, by zrealizować wszystkie zobowiązania" - podkreślił.

"W branży pracuje 110 tys. pracowników i następuje spadek zatrudnienia" - podał. Przypomniał, że sytuację całego rynku monitoruje resort gospodarki i pracujący tam zespół ds. wzrostu konkurencyjności tego sektora.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Leszkiewicz: najważniejsze dla FSO - znaleźć nowy produkt

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!