Mamy szansę na fabrykę Peugeota koło Wrocławia

Mamy szansę na fabrykę Peugeota koło Wrocławia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Komornikach pod Wrocławiem francuski koncern PSA Peugeot Citroen chce zbudować wielką montownię samochodów. Zainwestuje tam 600 mln euro i zatrudni 5 tysięcy osób.

Jak z niezależnych źródeł dowiedziała się "POLSKA Gazeta Wrocławska" decyzję o wyborze działki na Dolnym Śląsku Francuzi mają ogłosić w ciągu kilku miesięcy. Z informacji gazety wynika, że chodzi o produkcję samochodów "Peugeot 1007" lub większych - "207".

Piotr Wrzecionarz, profesor Politechniki Wrocławskiej, prezes zajmującej się m.in. motoryzacją firmy Tuvpol oraz rzecznik Dolnośląskiej Rady Przedsiębiorczości i Nauki, podchodzi entuzjastycznie do tego przedsięwzięcia.

- Nareszcie! Jeśli chodzi o produkcję samochodów osobowych, to szło nam niezbyt dobrze - cieszy się. - Dolny Śląsk stracił inwestycję Hyundaia, Polsce nie wyszło z Daewoo. Inwestycje Opla to za mało. Myślę, że Francuzi nie będą żałowali tego, że wybrali Dolny Śląsk - komentuje. Zdaniem prof. Wrzecionarza, nowa inwestycja motoryzacyjna to też szansa dla inżynierów. Przy zatrudnieniu 5 tys. osób będzie ich potrzeba ok. 500. Rozwiną się też, lub powstaną od podstaw, fabryki dostarczające podzespoły.

- Gdyby francuski koncern zdecydował się na inwestycję na Dolnym Śląsku, byłaby to rozsądna decyzja - uważa Wojciech Drzewiecki, szef Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Drzewiecki nie ma wątpliwości, że koncern zdecydowałby się na produkcję pod Wrocławiem samochodów małolitrażowych, tłumacząc, że takie są trendy na światowych rynkach. Na topie są samochody zużywające niewiele paliwa, wyposażone w ekonomiczne, ekologiczne silniki.

Zagłębie motoryzacyjne na Dolnym Śląsku ma już swoich "mocnych lokatorów". W Wałbrzychu zainwestowały trzy firmy z grupy Toyota. Japończycy wybudowali też zakład w Jelczu-Laskowicach. Produkują m.in. silniki i skrzynie biegów. W Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zainwestował Volkswagen Motor Polska - spółka firmy Volkswagen AG. Firma zatrudnia 1 190 osób, a nakłady inwestycyjne związane z jej budową i uruchomieniem wyniosły do tej pory ok. 380 mln euro. Silniki z Polkowic napędzają golfy, polo, passata, tourany czy caddy. We Wrocławiu zainwestowała amerykańska firma Wabco. Pracuje tam ponad 1000 osób. Wabco ma 70% światowej produkcji układów hamulcowych do samochodów ciężarowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mamy szansę na fabrykę Peugeota koło Wrocławia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!