Niemcy. Opel bez państwowego wsparcia

Niemcy. Opel bez państwowego wsparcia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Opel nie otrzyma rządowego wsparcia w formie poręczeń kredytowych na ponad miliard euro - poinformował w środę minister gospodarki Niemiec Rainer Bruederle. Kanclerz Angela Merkel zastrzegła jednak, że ostatnie słowo w tej sprawie jeszcze nie padło.

Spółka motoryzacyjna Opel, należący do amerykańskiego koncernu General Motors, zabiegała o poręczenia kredytów na kwotę 1,1 mld euro z funduszu rządowego, który przeznaczony jest na wsparcie firm dotkniętych skutkami kryzysu finansowego.

"Jestem optymistą, że spółka ma przyszłość bez potrzeby wsparcia ze strony państwa" - oświadczył w środę Bruederle. Dodał, że nie była to dla niego łatwa decyzja. "Jestem świadomy, że chodzi o ludzi i wiele miejsc pracy" - dodał. Jak jednak ocenił, wsparcie Opla doprowadziłoby do poważnego zniekształcenia warunków konkurencji w branży motoryzacyjnej.

Według ministra, który jest politykiem liberalnej partii FDP, General Motors dysponuje środkami, za które będzie w stanie zrestrukturyzować swoją niemiecką spółkę-córkę.

Prezes Opla Nick Railly wyraził rozczarowanie decyzją ministra gospodarki. Zapewnił jednocześnie, że GM nie zmieni obecnych planów restrukturyzacji niemieckiej spółki i nie zwiększy cięć. W europejskich zakładach koncern planuje likwidację 8,3 tys. z 48 tys. miejsc pracy.

Railly powiedział, że ma nadzieję, iż pozostałe kraje, w których mieszczą się zakłady Opla, a także cztery niemieckie landy z fabrykami tej firmy, dotrzymają swych obietnic odnośnie wsparcia restrukturyzacji spółki; GM szacuje koszty restrukturyzacji na 3,3 mld euro.

Decyzję Bruederlego skrytykował szef rady zakładowej Opla Klaus Franz. "Minister gospodarki zostawia pracowników Opla na pastwę losu wbrew rozsądkowi i wbrew interesom niemieckich zakładów firmy" - oświadczył.

W środę po południu głos na temat Opla zabrała jednak niemiecka kanclerz Angela Merkel, dając do zrozumienia, że nie zgadza się z decyzją ministra gospodarki. Na czwartek zapowiedziała spotkanie z premierami czterech niemieckich landów, gdzie znajdują się fabryki Opla: Hesji, Nadrenii-Palatynatu, Turyngii i Nadrenii Północnej-Westfalii.

"Podczas rozmów uczynię wszystko, by pracownicy Opla, którzy bardzo angażowali się na rzecz utrzymania firmy, otrzymali pomoc i wsparcie, jakiej możemy udzielić" - powiedziała Merkel.

Przyznała, że w niemieckiej koalicji rządzącej chadeckiego bloku CDU/CSU i liberalnej FDP nie ma zgodności poglądów w sprawie pomocy dla spółki. A decyzja Bruederlego jest wyrazem tych różnic.

W listopadzie zeszłego roku General Motors nieoczekiwanie zrezygnował ze sprzedaży Opla faworyzowanemu przez niemiecki rząd konsorcjum kanadyjskiego producenta części samochodowych Magna i rosyjskiego Sbierbanku. GM zobowiązał się do restrukturyzacji spółki, zwracając się o wsparcie finansowe do państw, w których znajdują się zakłady Opla. Spółka ta ma m.in. fabrykę w Gliwicach w Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy. Opel bez państwowego wsparcia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!