Niezależny rynek motoryzacyjny apeluje o wsparcie

Niezależny rynek motoryzacyjny apeluje o wsparcie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niezależni producenci i dystrybutorzy części motoryzacyjnych w Polsce, właściciele nieautoryzowanych warsztatów biją na alarm: w maju 2010 r. wygasa jedno z unijnych rozporządzeń, co zagraża istnieniu 28 tys. firm i podniesie koszty serwisowania samochodów dla klientów.

Rzecz idzie o obowiązujące od 2002 r. rozporządzenie GVO w zakresie dystrybucji i serwisowania pojazdów silnikowych, które gwarantuje prawo klientów do konkurencyjnych cenowo nieoryginalnych części zamiennych oraz serwisowania samochodów w nieautoryzowanych warsztatach bez utraty gwarancji.

- Jeśli wygaśnie GVO, to warsztaty niezależne pozbawione zostaną dostępu do danych technicznych i nie będą w stanie prowadzić napraw, przekonywał w Brukseli prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Alfred Franke. - Producenci samochodów staną się jedynym źródłem dystrybucji części samochodowych, dodał.

Eurodeputowani Małgorzata Handzlik (PO) oraz Adam Gierek (UP), którzy zorganizowali konferencję w Parlamencie Europejskim w tej sprawie, zapowiedzieli, że złożą pisemne zapytania do Komisji Europejskiej w sprawie przedłużenia rozporządzenia.

Jak zauważyła Handzlik, w sytuacji kryzysu gospodarczego, gdy coraz więcej państw UE zapowiada wsparcie finansowe dla swych wielkich koncernów samochodowych, niezrozumiałe byłoby nieprzedłużenie rozporządzenia wpierającego małe i średnie firmy motoryzacyjne.

Jak tłumaczył Franke, obecnie 80% części samochodowych produkują niezależni producenci - koncerny motoryzacyjne same produkują zaledwie 20% części. Następnie towar trafia do niezależnych dystrybutorów lub centrów logistycznych koncernów (w opakowaniu tzw. oryginalnym), a od nich do warsztatów i serwisów autoryzowanych.

Zdaniem Frankego, dla KE argumentem na rzecz nieprzedłużania rozporządzenia jest fakt, że UE przyjęła tymczasem inne rozporządzenie (tzw. Euro 5) dotyczące samochodów osobowych. W części dotyczy ono też dostępu do informacji technicznych. - Ale w sposób niewystarczający, przekonuje Franke. - Euro 5 dotyczy tylko samochodów nowych, które będą zatwierdzone po wrześniu '09. Co z autami - pyta - zatwierdzonymi wcześniej, które teraz jeżdżą po naszych drogach i stanowić będą 95% rynku?

Apel o przedłużenie rozporządzenia wsparła polska Federacja Konsumentów, przekonując, że jego brak może wywołać wiele negatywnych konsekwencji, w tym "wzrost cen części i usług". - Już teraz części zamienne z logo koncernu są o kilkadziesiąt procent droższe od identycznych części produkowanych przez niezależnych producentów. Brak odpowiednich regulacji prawnych może spowodować pogłębienie tych dysproporcji, za co oczywiście zapłaci konsument, mowi prezes Małgorzata Niepokulczycka. I dodaje: - Komisja Europejska musi chronić dostęp konsumentów do bezpiecznej i opłacalnej motoryzacji. Przepisy prawnie wiążące są absolutnie potrzebne dla rynku sprzedaży, dystrybucji i niezależnych warsztatów samochodowych.

Rzecznik komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, Jonathan Todd uspokaja; - Wcale nie jest jeszcze przesądzone, że rozporządzenie wygaśnie. I osyła do przemówienia Kroes z 9 lutego, w którym komisarz zapewniła, że KE "nie podejmie żadnej pochopnej decyzji" dotyczącej sektora motoryzacyjnego, w którym bezpośrednio lub pośrednio pracuje 12 mln osób w UE.

- Rozumiem obawy, ale chcę dać samochodziarzom żelazną gwarancję: nie zgodzę się na zmianę żadnych zasad, które utrudnią życie niezależnym warsztatom naprawczym. Dostęp do technicznej informacji i alternatywnych części zamiennych pozostanie wstępnym warunkiem dla takich warsztatów, by reperować starsze samochody, tak by były one bezpieczne i spełniały standardy dotyczące emisji, powiedziała komisarz.

Rozporządzenie GVO ma wpływ na wszystkich uczestników niezależnego rynku motoryzacyjnego: warsztaty niezależne i autoryzowane, warsztaty blacharskie, producentów narzędzi diagnostycznych, jak również na stacje kontroli pojazdów i samych kierowców. W Europie to 835 tys. firm, 4,6 mln pracowników i 270 mln kierowców. W Polsce dotyczy to 28 tys. firm, głównie małych i średnich, 200 tys. miejsc pracy oraz 15 mln kierowców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niezależny rynek motoryzacyjny apeluje o wsparcie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!