Od 1 stycznia można odliczyć pełen VAT od zakupu auta "z kratką"

Od 1 stycznia można odliczyć pełen VAT od zakupu auta "z kratką"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. Wkrótce jednak przepisy mają się znowu zmienić; Ministerstwo Finansów chce, by nastąpiło to jak najszybciej.

Wraz z Nowym Rokiem wygasa zgoda Brukseli na stosowane obecnie ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy oraz VAT na paliwa do takich aut. Ministerstwo Finansów zwróciło się co prawda do UE o wydanie zgody na wprowadzenie kolejnych ograniczeń, jednak na decyzję czekano do połowy grudnia 2013 r. W wyniku tego resort nie zdążył przygotować na czas nowych przepisów.

To oznacza, że 1 stycznia 2014 r. do regulacji o VAT wraca przepis pozwalający odliczyć cały VAT od aut "z kratką", które uzyskają homologację dla samochodów ciężarowych.

Ministerstwo Finansów chce jednak jak najszybciej zmienić zasady odliczeń VAT od samochodów. Zgodnie z projektem skierowanym do konsultacji społecznych firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (np. zakupu paliw do napędu, czy też innych wydatków eksploatacyjnych) dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Będzie to dotyczyło samochodów wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.

Pełne odliczenie VAT ma przysługiwać tylko w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Resort chciałby wprowadzić zmiany jak najszybciej (w ocenie skutków regulacji założono, że wejdą one w życie z dniem 1 marca 2014 r.).

MF chce, by - ze względu na niekorzystne skutki dla budżetu planowanych zmian - możliwość odliczania 50-proc. kwoty VAT od paliw kupowanych do napędu pojazdów wykorzystywanych do działalności gospodarczej i do celów prywatnych, została zawieszona do 30 czerwca 2015 r. Do tego czasu obowiązywałyby dotychczasowe rozwiązania w tym zakresie. Okres przejściowy nie dotyczyłby wydatków na paliwa do samochodów, które są wykorzystywane w 100 proc. do działalności gospodarczej.

17 grudnia Polska uzyskała od Brukseli derogację (zgodę na odstępstwo od obowiązującej w UE reguły), która pozwala wprowadzić zmiany dotyczące odliczania VAT z tytułu nabycia samochodów, podatku zawartego w paliwie oraz innych wydatków eksploatacyjnych.

Dziś firma kupująca samochód osobowy może odliczyć 60 proc. VAT-u zawartego w cenie pojazdu, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. W przypadku takich aut nie można odliczać VAT z ceny paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Pełne odliczenie VAT - zarówno w przypadku samochodów, jak i paliwa - dotyczy np. pick up-ów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Od 1 stycznia można odliczyć pełen VAT od zakupu auta "z kratką"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!