Pięć złotych coraz bliżej

Pięć złotych coraz bliżej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tankowanie w Polsce ostatni raz tak tanie jak w tym tygodniu było wczesną jesienią 2011 r. Średnie ceny paliw na stacjach systematycznie spadają i zarówno 95-oktanowa odmiana benzyny, jak i olej napędowy są coraz bliżej pokonania psychologicznej bariery pięciu złotych za litr. Dobre nastroje kierowcom może jednak zepsuć osłabiając się złotówka.

Komentarz do cen paliw w rafineriach i na stacjach w okresie od 3 do 7 listopada 2014 r.

Przecena na detalicznym rynku paliw trwa w najlepsze i kolejny tydzień z rzędu ceny wyraźnie spadają. W hurcie kierunek zmian nie jest tak jednoznaczny, co może oznaczać, że obniżki na stacjach wyhamują.

Spokojny tydzień w rafineriach

Na hurtowym rynku paliw w ostatnich dniach obserwowaliśmy stabilizację cen, a tydzień kończy się na nieznacznym minusie. Średnia cena metra sześciennego benzyny bezołowiowej 95 wynosi dzisiaj w rafineriach 3906,00 PLN i jest o 24,40 PLN niższa niż w ubiegły piątek. Nieco mniejszą obniżkę w skali tygodnia odnotowaliśmy w przypadku oleju napędowego, który potaniał o siedem złotych i średnio w cennikach rodzimych producentów kosztuje dzisiaj 3954,00 PLN/metr sześc.

Notowania paliw na rynku hurtowym utrzymują się na niskich poziomach za sprawą taniej ropy. Drugi kluczowy dla kształtowania się cen na naszym rynku czynnik – kurs złotówki w relacji do dolara, za sprawą postępującego osłabienia naszej waluty powoduje, że od tegorocznych minimów z drugiej połowy października, notowania paliw w hurcie dzieli dystans przekraczający na metrze sześciennym pięćdziesiąt złoty.

Obniżek w detalu ciąg dalszy

Tradycyjnie zwiększony na początku listopada ruch na drogach nie wpłynął na wyhamowanie obniżek na stacjach. W tym tygodniu taniały wszystkie gatunki paliw, a największą zmianę zaobserwowali kierowcy tankujący olej napędowy, którego średnia cena spadła aż o 7 groszy do poziomu 5,02 PLN/l. Obniżka w przypadku 95-oktanowej odmiany benzyny wyniosła 4 grosze. Litr tego paliwa kosztuje średnio w Polsce 5,10 PLN. O grosz potaniał też autogaz, który przy cenie 2,58 PLN/l, kolejny tydzień z rzędu traci na atrakcyjności jako ekonomicznie opłacalna alternatywa dla benzyny.

Nasza prognoza na najbliższe dni zakłada kontynuację obniżek, które mogą sprowadzić średnią cenę oleju napędowego poniżej poziomu 5 złotych. Prognozowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: dla 95-oktanowej benzyny 4,97-5,09 PLN/l, dla oleju napędowego 4,96-5,05 PLN/l a dla autogazu 2,53-2,61 PLN/l.

Na horyzoncie zbierają się jednak ciemne chmury w postaci osłabiającej się złotówki. Jeśli kurs naszej waluty w relacji do dolara nadal będzie poruszać się w tym samym kierunku, to w drugiej połowie listopada ceny na stacjach paliw mogą zacząć rosnąć.

Tydzień w rejonie 82 USD za baryłkę

Wydarzenia ostatnich kilku dni nie zmieniły zasadniczego obrazu sytuacji na światowym rynku - ropa nadal zmierza w rejon 80 USD za baryłkę. Nie sposób wskazać na wydarzenie, które mogłoby wytrącić surowiec z trendu spadkowego. Jego pierwszym akordem na początku tygodnia był spadek spowodowany decyzją Arabii Saudyjskiej o obniżce cen na rynek amerykański, z równoczesnym podniesieniem tychża dla odbiorców z Azji. Ropa Brent zareagowała przeceną wynoszącą blisko 2 USD. Później widzieliśmy już raczej spokojne zmiany - nie zaskoczyły ani dane o zapasach w USA, ani odczyty indeksów przemysłowych z głównych światowych gospodarek.

Chwilowy niepokój może wprawdzie budzić czasowe wstrzymanie prac wydobywczych na złożu El Szarara w Libii. Jest to jedno z najważniejszych pól w tym afrykańskim kraju. Wprawdzie sugerowane jest szybkie wznowienie działań eksploatacyjnych po uspokojeniu lokalnych walk, jednak sam sygnał, że libijski eksport nie jest do końca stabilny dał niewątpliwie inwestorom do myślenia.

W obecnej sytuacji znaczenie dla nastrojów ma także cały czas prognoza odnośnie limitów wydobycia ustalanych przez kartel OPEC, które poznamy 27 listopada po wiedeńskim spotkaniu. Obecne szacunki analityków wskazują jednak, że zmiany polityki organizacji nie będą daleko idące.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pięć złotych coraz bliżej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!