XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pierwsze elementy konstrukcyjne na budowie fabryki Mercedesa

Pierwsze elementy konstrukcyjne na budowie fabryki Mercedesa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwszy stalowy słup największej hali produkcyjno-montażowej zamontowano na placu budowy powstającej w Jaworze na Dolnym Śląsku fabryki Mercedes-Benz. Hala powinna być gotowa na koniec roku. Budowa całej fabryki ma się zakończyć w 2019 r.

  • Hala ma być gotowa do końca tego roku. Zamontowane zostaną tam linie montażowe i obróbkowe zdolne do produkcji 600 tys. silników rocznie.
  • Znajdą się tu również stanowiska do testowania silników. W budynku odbywać się będzie także przedmontaż podzespołów.
  • Na pierwszy etap inwestycji niemiecki koncern Daimler AG chce przeznaczyć ok. 500 mln euro. Fabryka powstanie na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3).

Susanne Knittel-Ammerschuber, szefowa działu planowania i fabryk silników Daimler AG, podkreśliła, że pierwsza podpora to znak, że budowa "wychodzi z ziemi". - Ale to dopiero początek - cała hala to 650 takich podpór - powiedziała.

Hala ma być gotowa do końca tego roku. Zamontowane zostaną tam linie montażowe i obróbkowe zdolne do produkcji 600 tys. silników rocznie. Znajdą się tu również stanowiska do testowania silników. W budynku odbywać się będzie także przedmontaż podzespołów.

Kamień węgielny pod budowę fabryki wmurowano w czerwcu ubiegłego roku, a właściwe prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu.

Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. Fabryka mercedesa w Jaworze ma zatrudnić około 500 osób. Około 20 procent z tej liczby to będą stanowić inżynierowie oraz pracownicy z wyższym wykształceniem, a pozostała część załogi będą tworzyć pracownicy produkcji.

Na pierwszy etap inwestycji niemiecki koncern Daimler AG chce przeznaczyć ok. 500 mln euro.

Fabryka powstanie na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3). To obszar, który jest częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Teren przeznaczony pod inwestycje liczy tu ponad 460 hektarów.

W zakładzie w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych.

Będzie to pierwszy zakład produkcyjny Mercedesa w Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pierwsze elementy konstrukcyjne na budowie fabryki Mercedesa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!