Pikieta pracowników fabryki MAN w Starachowicach

Pikieta pracowników fabryki MAN w Starachowicach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilkuset pracowników fabryki autobusów MAN w Starachowicach (Świętokrzyskie) pikietowało w czwartek przez pół godziny na parkingu przed zakładem i przed biurowcem firmy, domagając się podwyżki płac.

Pierwsza pikieta odbyła się na parkingu przy budynkach fabrycznych. Potem pracownicy - wspierani przez związkowców Solidarności - przeszli ulicami miasta przed biurowiec firmy. Nieśli związkowe flagi i transparenty. Słychać było także dźwięk syren i gwizdków.

Jak powiedział PAP szef międzyzakładowej Solidarności Jan Seweryn, głównym postulatem protestujących jest zrównanie pensji pracowników fabryki w Starachowicach z poziomem pensji pracowników zakładu w Sadach k. Poznania, który także należy do koncernu MAN.

Pobory w fabryce w woj. świętokrzyskim są o ok. tysiąc zł niższe od poborów pracowników fabryki w Wielkopolsce. "Chcemy podwyżek pensji od kwietnia o 300 zł oraz zahamowania obniżek poborów dla starszych pracowników" - mówił Seweryn.

Podobną pikietę pracownicy MAN w Starachowicach zorganizowali w połowie kwietnia. Zapowiedzieli, że jeżeli nie dojdzie do rozmów z zarządem przedsiębiorstwa, rozpoczną przygotowania do wejścia z pracodawcą w spór zbiorowy, nie wykluczają także strajku. Seweryn wyraził nadzieję, że konflikt uda się rozwiązać podczas rozmów z władzami zakładu.

Kierownik zakładu Stanisław Ziętkiewicz podkreślił w rozmowie z PAP, że trudno jest rozmawiać ze związkowcami, którzy nie chcą dialogu i negocjacji, a mają jedynie żądania, często nierealne.

W jego opinii pracownicy powinni się liczyć z sytuacją ekonomiczną fabryki. Przypomniał, że zaproponował od kwietnia podwyżki w sumie o 8 proc. pensji, uzależnione od jakości wykonywanych obowiązków. Solidarność była przeciwna tej propozycji, a zgodziły się na nią dwa pozostałe związki zawodowe działające w firmie.

W grudniu 2010 r. i w styczniu 2011 r. pracownicy starachowickiego MAN odrzucili w referendach propozycję wprowadzenia elastycznego czasu pracy. W styczniu i lutym w fabryce były przestoje w produkcji, ale pracownicy otrzymywali pensje. Wg Ziętkiewicza, takie sytuacje będą się powtarzały zawsze na początku roku, bo kupujące autobusy samorządy w tym okresie nie mają jeszcze gotowych budżetów - zamówienia na pojazdy składają w późniejszych miesiącach.

Starachowicki MAN Bus to jedna ze spółek niemieckiego koncernu, zajmująca się produkcją miejskich autobusów niskopodłogowych. W Polsce MAN produkuje także autobusy w Sadach pod Poznaniem oraz ciężarówki w Niepołomicach k. Krakowa. Koncern prowadzi również działalność związaną ze sprzedażą autobusów i samochodów ciężarowych oraz serwisem pojazdów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!