Podwyżek cen paliw w hurcie nie dało się uniknąć.

Podwyżek cen paliw w hurcie nie dało się uniknąć.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premia ryzyka wkalkulowana w ceny ropy z powodu napiętej sytuacji geopolitycznej na Bliskim Wschodzie wpłynęła bezpośrednio na decyzje naszych producentów, tym bardziej kurs USD/PLN nie niwelował skutków wzrostu notowań paliw na rynku europejskim. W efekcie za benzyny w hurcie płacimy około 8 – 8,5 groszy na litrze więcej niż przed tygodniem, a za olej napędowy około 6,5 groszy na litrze więcej.

Hurtowe ceny paliw (netto) na dzień 18.02.2011 w Orlenie Eurosuper 95 - 3783 PLN/1000l (wzrost o 69 PLN/1000 l w porównaniu do cen z piątku 11.02), Superplus 98 - 3851 PLN/1000l ( wzrost o 70 PLN/1000 l), olej napędowy 3720 PLN ( wzrost o 51 PLN/1000 l), olej opałowy lekki 2653 PLN ( wzrost o 59 PLN/1000 l). Za paliwa z Grupy Lotos płacimy odpowiednio: za Eurosuper 95 – 3778 PLN (wzrost o 66 PLN/1000 l), za Superplus 98 – 3846 PLN (wzrost o 67 PLN/1000 l), za olej napędowy 3722 PLN (wzrost o 53 PLN/1000 l), a olej opałowy lekki 2659 PLN (wzrost o 60 PLN/1000 l).

Podwyżki cen na rynku hurtowym nie przełożyły się jeszcze na detal tylko ze względu na rezygnację z marży detalicznej przez większość operatorów rynku. Średni poziom marży detalicznej w tym tygodniu spadł do 13 groszy na litrze oleju napędowego i 21 groszy na litrze benzyny Eurosuper 95, podczas gdy w styczniu marże detaliczne kształtowały się średnio na poziomie odpowiednio 32 i 37 groszy na litrze.

Za litr benzyny Eurosuper 95 płacimy 4,81 zł/l ( o 1 gr/l mniej niż przed tygodniem). podobnie o 1 grosz na litrze potaniały Superplus 98 i LPG, do poziomów odpowiednio 4,98 zł/l i 2,61 zł/l. Na poziomie z ubiegłego tygodnia pozostała średnia cena oleju napędowego i wynosi obecnie 4,67 zł/l.
Należy podkreślić, że olej napędowy jest już tylko o 14 groszy na litrze tańszy od benzyny Eurosuper 95. Jednocześnie uwzględniając bardzo niski poziom marży na oleju napędowym i bardzo prawdopodobne wzrosty cen diesla w detalu na przełomie lutego i marca należy się spodziewać, że różnica między cenami diesla i benzyny bezołowiowej 95 zmniejszy z obecnych 14 groszy na litrze do mniej niż 10 gr/l.

W tym tygodniu zmienność cen na poszczególnych stacjach wynikała dostosowania się do lokalnej konkurencji, krótko mówiąc ceny najczęściej pozostawały na poziomie z ubiegłego tygodnia. Natomiast na części stacji odnotowaliśmy korekty w dół lub z górę nawet do 10 groszy na litrze. Najmniej za litr benzyny Eurosuper 95 płacą podobnie jak tydzień temu mieszkańcy województwa podlaskiego 4,74 zł, mimo średniego wzrostu cen w skali tego tygodnia o 3 grosze na litrze. Najtańszy olej napędowy mamy obecnie w województwie śląskim, średnio 4,61 zł/l. Natomiast w województwie podlaskim, gdzie tydzień temu średnio za litr diesla kierowcy płacili 4,57 zł odnotowaliśmy podwyżki średnio o 6 groszy na litrze, to jest do poziomu 4,63 zł/l.

Ceny ropy Brent w Londynie kolejny tydzień z rzędu pozostały na wysokim poziomie. Kwietniowej serii kontraktów nie udało się jednak przebić kluczowego poziomu oporu w rejonie 105 USD, tym samym w piątek rano rynek jest już na poziomie 102 USD. Ze względu na utrzymujące się niepokoje w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu ceny ropy Brent najprawdopodobniej nadal pozostaną na poziomach 98-105 USD. Na rynek dotarły informacje o zamiarach przekroczenia Kanału Sueskiego przez irańskie okręty wojskowe co od razu wywołało sprzeciw i poruszenie ze strony Izraela. Antyrządowe manifestacje nabierają na sile w Libii, która jest ósmym największym producentem OPEC i posiada największe rezerwy ropy (44 mld bbl) spośród wszystkich krajów Afryki. Ropa z Libii (1,5 mln bbl/d) trafia głównie do krajów europejskich: Włochy (0,43 mln bbl/d), Niemcy (0,18 mln bbl/d), Francja (0,14 mln bbl/d), Hiszpania (0,12 mln bbl/d). W przypadku Włoch wielkość dostaw z Libii zaspakaja ponad 30% krajowego popytu na paliwa.

Dodatkowo wsparciem dla rynku okazał się również wzrost indeksów akcji. Lepsze od oczekiwań okazały się dane z amerykańskiego rynku nieruchomości gdzie zarówno informacje o liczbie rozpoczętych budów domów jak i wydanych pozwoleń zostały odebrane pozytywnie. Fed zaznaczył, że ożywienie w amerykańskiej gospodarce jest silniejsze niż zakładano ale niewystarczające aby poprawić sytuację na rynku pracy. Skorygowano jednak w górę prognozę amerykańskiego PKB z 3-3,6% do 3,4-3,9 %. Produkcja przemysłowa w styczniu natomiast nieoczekiwanie spadła 0,1%. Amerykańskie zapasy ropy w minionym tygodniu wzrosły 0,9 mln bbl do poziomu 346 mln bbl.W ostatnich czterech tygodniach średni poziom amerykańskiej konsumpcji ropy ukształtował się na poziomie 19,3 mln bbl/d, czyli 1,5% wyższym niż przed rokiem.

Poza Chinami i Indiami wysokie tempo wzrostu utrzymuje się w pozostałych gospodarkach regionu. W IV kwartale 2010 roku gospodarka Tajwanu urosła 6,9%, Malezji 4,6%, Tajlandii 4,1%.Ma to bezpośrednie znaczenie dla światowej konsumpcji ropy, gdyż właśnie ponad 75% z prognozowanego na najbliższe lata wzrostu światowej konsumpcji ropy wygenerują kraje Azji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podwyżek cen paliw w hurcie nie dało się uniknąć.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!