Podwyżki na stacjach wyhamowały…chwilowo

Podwyżki na stacjach wyhamowały…chwilowo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Początek maja nie przyniósł dużych zmian na stacjach benzynowych. Kierowcy mają jednak powody do niepokoju. Droga ropa oznacza, że w nadchodzących tygodniach ceny paliw zaczną zbliżać się do poziomu pięciu złotych za litr.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 4-8 maja 2015 r.

Jako pierwsza pięć złotych za litr paliwa w mijającym tygodniu przekroczyła średnia ogólnopolska cena 98-oktanowej odmiany benzyny. Dla oleju napędowego i popularnej 95-tki to jeszcze odległe poziomy, ale im bliżej wakacji, tym bardziej prawdopodobne staje się, że pięć złotych ponownie zakróluje na pylonach polskich stacji.

Majówka w rafineriach

Na hurtowym rynku paliw w związku z długim majowym weekendem zmienność cen była ograniczona - krajowi producenci od poprzedniego piątku tylko trzy razy korygowali swoje cenniki, a w efekcie tych zmian metr sześcienny benzyny jest dzisiaj tylko o 40 groszy tańszy niż przed tygodniem i kosztuje 3866,20 PLN. Wyraźniejszą zmianę zanotował olej napędowy, który średnio w rafineriach kosztuje aktualnie 3750,40 PLN/metr sześcienny. To 51,20 PLN więcej niż w ostatni piątek.

Na stacjach drożeje benzyna

Na rynku detalicznym w mijającym tygodniu zauważalne było wyhamowanie podwyżek. Na poziomie z końca kwietnia utrzymały się ceny oleju napędowego i autogazu i za litr diesla płaciliśmy średnio w Polsce 4,69 PLN, a tankowanie LPG nadal kosztowało 1,99 PLN/l. O grosz w górę, do poziomu 4,77 PLN/l, poszła ogólnopolska średnia dla 95-oktanowej benzyny.

Utrzymujące się na wyjątkowo niskim poziomie marże na sprzedaży paliw wskazują na to, że zanotowane spowolnienie podwyżek będzie tylko chwilowe i w nadchodzących dniach ceny na stacjach będą rosły w bardziej zdecydowanie. W przyszłym tygodniu za tankowanie benzyny bezołowiowej 95 według prognoz e-petrol.pl będziemy średnio płacić 4,78-4,87PLN/l. Szacowany przedział cenowy dla oleju napędowego to 4,67-4,76 PLN/l a dla autogazu 1,94-2,02 PLN/l.

Do 70 USD i z powrotem…

Kończący się tydzień cechowała spora amplituda wahań cen baryłki ropy Brent na londyńskiej giełdzie. W środę surowiec otarł się niemal o wynik 70 USD – kosztował bowiem 69,93 USD. W dniu dzisiejszym natomiast nie odbiega mocno od poziomu ok. 65 USD – i zupełnie prawdopodobne jest jego zejście na jeszcze niższe pozycje. Nie przeszkodziły tutaj nawet chińskie wiadomości o zwiększonym imporcie surowca w porównaniu z poprzednim miesiącem, ani spodziewane wyższe zatrudnienie w sektorach pozarolniczych w USA (według prognoz ma wynieść ponad 223 tys.). Co do danych z chin można jednak przypomnieć, że publikowany w poniedziałek indeks PMI dla przemysłu pozostawił wrażenie osłabienia gospodarki tego kraju i tym samym mógł sugerować spadki.

Wśród innych wydarzeń zasługujących na podkreślenie w ostatnich dniach, z pewnością znaczenie dla globalnej podaży surowcowej może mieć zawieszenie ekspedycji ropy z portu Zueitina w Libii. Kraj ten obecnie produkuje ok. 500 tys. baryłek dziennie, a więc o dwie trzecie mniej niż pięć lat temu. W tym tygodniu czynnik ten, razem z trwającym konfliktem w Jemenie może być uznany za główne zagrożenie dla cen z regionu bliskowschodniego.

Obecnie jednak nie widać, aby zagrożenia o których wspominamy były w stanie zadecydować o długotrwałych wzrostach. Z OPEC płyną w ostatnich dniach głosy o utrzymaniu poziomu produkcji kartelu celem zagwarantowania pozycji w globalnej rywalizacji, a analitycy amerykańscy sygnalizują możliwość przywrócenia zawieszonego wydobycia ze złóż łupkowych. Takie decyzje doraźnie mogłyby oddalić wizję dalszej zwyżki cen ropy na światowych rynkach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podwyżki na stacjach wyhamowały…chwilowo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!