Polskie drogi coraz bezpieczniejsze

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Cztery lata temu specjaliści i ekonomiści prognozowali, że rozwój infrastruktury drogowej w Polsce skończy się wraz z rozpoczęciem EURO 2012. Fakt jest jednak taki, że drogi nieustannie powstają i powstawać będą na pewno przez kilka kolejnych lat, co przekłada się na wzrost bezpieczeństwa kierowców i pieszych.

Obecnie analitycy przewidują, że w najbliższych 4 latach rynek budownictwa drogowego powinien znacząco się rozwijać. Według najnowszego raportu firmy PMR Reaserch „Budownictwo drogowe w Polsce 2015-2020. Inwestycje - Firmy - Statystyki - Prognozy - Ceny” rynek drogowy ma w tym czasie wzrosnąć o co najmniej 10%. Przewiduje się jednak, że to lata 2016-2018 będą charakteryzowały się największym wzrostem w tym sektorze gospodarki.

W raporcie PMR pojawiają się także informacje dotyczące aktywności przetargowej uwzględniającej poszczególne województwa. Dzięki przetargom na trasę S6 najbardziej aktywne jest obecnie woj. zachodniopomorskie, które odpowiada za 16% długości tras będących na etapie przetargu. Woj. Kujawsko-pomorskie (trasa s5) i dolnośląskie (S3), również notują dwucyfrowe udziały (po ok. 13%). Długoterminowe perspektywy cieszą także w we wschodniej części kraju (Podlasie, Lubelszczyzna, Podkarpacie).

Spadek kolizji na drogach

Szacuje się, że co roku na drogach całego świata ginie ponad 1,2 miliona osób. Do zdecydowanej większości zdarzeń (blisko 90%) dochodzi w krajach nisko i średnio rozwiniętych, a zdarzenia drogowe stanowią trzecią przyczynę zgonów wśród osób z przedziału wiekowego 30-44 lata. W Polsce, na przestrzeni ostatnich lat, obserwujemy mocny rozwój infrastruktury drogowej, który ma się przełożyć na wzrost bezpieczeństwa, a tym samym spadek kolizji samochodowych.

Według najnowszego raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 2015 roku po raz kolejny odnotowano poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Pomimo poprawy Polska w dalszym ciągu znajduje się wśród państw, w których mieszkańcy narażeni są na największe ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń lub śmierci w wyniku wypadku drogowego. W 2015 roku odnotowano, najwięcej, bo aż 26% wypadków z udziałem pieszych, 20,6 % spowodowanych przez nadmierną prędkość, a 16,9% były wynikiem brawury młodych i niedoświadczonych kierowców. Bezpieczeństwo na drogach związane jest także z infrastrukturą im towarzyszącą taką jak: nowoczesna sygnalizacja świetlna, odpowiednie odpływy udrażniające ujście wody podczas ulew czy odpowiednio zabezpieczone i umiejscowione bariery ochronne. Te ostatnie stosowane są już od lat trzydziestych ubiegłego wieku. Nie powinien dziwić więc fakt, iż na przełomie tych wszystkich lat opracowano wiele systemów różniących się między sobą nie tylko cechami materiałowymi, ale także sposobem pracy czy wskaźnikami ochronnymi. Wytrzymałość barier uwarunkowana jest między innymi odpowiednim ich zabezpieczeniem przeciwko wpływom korozji. Przykładowo dzięki technologii cynkowania ogniowego wykonana powłoka ochronna w zależności od jej grubości, agresywności środowiska i erozji mechanicznej, wytrzymuje od 40 do 100 lat. Technologia ta przedłuża żywotność samych barier, zwiększa szanse na ich prawidłową pracę podczas kolizji, tym samym przekładając się na wzrost bezpieczeństwa na drodze.

Wypadki drogowe wciąż stanowią znaczną przyczynę zgonów, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie kształtowanie otoczenia drogi i dobierania jak najlepszych technologii, które zapewnią prawidłowe i wieloletnie działanie infrastruktury jej otaczającej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie drogi coraz bezpieczniejsze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!