Pomysł na ekologiczną miskę olejową

Pomysł na ekologiczną miskę olejową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Inżynierowie z firmy Sogefi Filter Division producenta takich marek filtrów jak Fram, Purflux, Fiaam, Tecnocar czy Coopers opracowali nowy typ miski olejowej. Może być ona stosowana zarówno w silnikach zasilanych olejem napędowym jak i benzynowych w samochodach osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Ten wielofunkcyjny komponent jest kolejnym krokiem zrobionym przez firmę Sogefi w kierunku redukcji emisji dwutlenku węgla, zgodnie z mającymi obowiązywać od 2012 r. normami (<120 g/km).

Miska olejowa, będąc najniżej położoną częścią silnika zbiera powracający olej, a następnie za pomocą pompy oleju, rozprowadza go do wszystkich punktów smarowania. W zależności od modelu, miski dzielą się na proste służące wyłącznie jako pokrywy oraz strukturalne, które stanowią element konstrukcyjny stabilizujący połączenie między blokiem silnika a skrzynią biegów. Inżynierowie Sogefi opracowali strukturalną miskę wykonaną w całości z plastiku i spełniającą wymagania w zakresie sztywności i odporności na temperaturę.

Nowatorska miska olejowa wykonana jest ze szczególnego rodzaju poliamidu 6.6 o zawartości włókien szklanych 30-60%. Materiał ten jest w stanie bez żadnego problemu znosić temperatury nawet do +170 st.C i jest odporny na najbardziej agresywne oleje. Ponadto, włókno szklane wzmacniające materiał termoplastyczny powoduje, że miska stabilizuje połączenie pomiędzy blokiem silnika i skrzynią biegów. Kolejną zaletą jest to, że miska jest przystosowana do integracji szeregu urządzeń i funkcji dodatkowych, takich jak obudowa skrzyni biegów, filtr oleju, chłodnica oleju czy wszelkie niezbędne przewody i tłumiki akustyczne. Zamieniając tradycyjną aluminiową miskę olejową na zaprojektowaną przez Sogefi, masa samochodu może zostać zredukowana o 2 kg co przyczynia się do niższej emisji spalin.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!