Prezydent podpisał nowelę ustawy o kierujących pojazdami

Prezydent podpisał nowelę ustawy o kierujących pojazdami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dokument podpisany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, przesuwa m.in. termin wejścia w życie niektórych zapisów ze stycznia br. na styczeń 2016 r. Dotyczą one np. kursów dokształcających po uzyskaniu prawa jazdy i oznakowania pojazdu w okresie próbnym.

Ustawa, którą Sejm przyjął 4 stycznia, a prezydent podpisał w środę, ma wejść w życie 18 stycznia 2013 r. Dzień później wejdzie w życie wcześniejsza nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadza m.in. nowe kategorie i wzór prawa jazdy, nowy system egzaminów oraz elektroniczny obieg dokumentów w procesie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.

Zgodnie z podpisaną w środę przez prezydenta nowelą, przepisy których stosowanie jest związane z danymi gromadzonymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), mają wejść w życie dopiero 4 stycznia 2016 r. Chodzi m.in. o obowiązek: odbycia pomiędzy 4. i 8. miesiącem od uzyskania prawa jazdy kursu dokształcającego, obowiązek kierowania w okresie próbnym - przez pierwsze 8 miesięcy - wyłącznie samochodem z "zielonym liściem", odbycia kursu reedukacyjnego dla osób, które w okresie próbnym popełniły dwa wykroczenia.

Zgodnie z nowelą przesunięty w czasie ma być także zapis, wg którego kierowca traci prawo jazdy, jeśli w okresie próbnym popełni trzy wykroczenia lub przestępstwo. W myśl projektu dopiero od 2016 r. zaczną obowiązywać niektóre zakazy.

Jak uzasadniało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, przesuniecie wejścia w życie przepisów pozwoli o 30% zmniejszyć koszty utrzymania rejestrów PESEL i CEPiK. W ciągu 5 lat oszczędności mają wynieść ok. 120 mln zł.

Nowela przewiduje również, że od 4 stycznia 2016 r. m.in. żołnierze, policjanci, strażacy, pogranicznicy, funkcjonariusze BOR będą mieli obowiązek odbycia obowiązkowego kursu w zakresie kierowania pojazdem uprzywilejowanym. Aktualnie do kierowania nim wystarczą jedynie umiejętności wymagane od kandydatów na kierowców. Nowelizacja wprowadza także przepisy przejściowe dla osób, które ukończyły szkolenie na prawo jazdy kategorii A i nie zdały jeszcze egzaminu, a 19 stycznia 2013 r. nie będą miały ukończonych 24 lat. Osoby te będą mogły uzyskać prawo jazdy kategorii A2.

Zmiany, które wejdą w życie 19 stycznia, dotyczą przede wszystkim części teoretycznej egzaminu. By uzyskać prawo jazdy kategorii B, zamiast 18 pytań wylosowanych z puli 500 - jak dotąd - egzaminowany będzie odpowiadał na 32 pytania z puli 3 tys. Przyszły kierowca, odpowiadając na pierwszych 20 pytań, będzie miał tylko 20 sekund na przeczytanie każdego z nich i 15 sekund na odpowiedź.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent podpisał nowelę ustawy o kierujących pojazdami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!