Priorytety policji: przestępczość gospodarcza, bezpieczeństwo na drogach

Priorytety policji: przestępczość gospodarcza, bezpieczeństwo na drogach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, walka z przestępczością gospodarczą, szybsza i skuteczniejsza reakcja policjantów na zgłoszenia mają być priorytetami policji na 2015 r.

W piątek w Warszawie kończy się trwająca dwa dni odprawa kadry kierowniczej policji. Jej tematami oprócz podsumowania i oceny stanu bezpieczeństwa w Polsce były też m.in. priorytety policji na kolejne lata.

Z danych KGP wynika m.in., że w 2014 r., w porównaniu do 2013 r. zmalała nie tylko liczba przestępstw ogółem (z 1 063 906 na 915 tys. 083), ale także liczba przestępstwem kryminalnych w poszczególnych kategoriach - począwszy od zabójstw, gwałtów przez rozboje, kradzież i kradzieże aut.

Z raportu do którego dotarła PAP wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat średnia, dzienna liczba przestępstw popełnianych w Polsce spadła z 4003 do 2507. Z kolei jeśli chodzi o przestępstwa kryminalne to od 2004 do 2014 roku ich średnia dzienna liczba spadła z prawie 3 tysięcy do 1736.

Przykładowo w 2004 roku policjanci odnotowywali, średnio każdego dnia 140 kradzieży aut, w 2014 roku takich zgłoszenie, średnio, każdego dnia mieli 39; zdecydowanie zmniejszyła się też liczba rozbojów - z średnio 133 dziennie w 2004 r. do średnio 38 w 2014. O prawie połowę zmniejszyła się również liczba kradzieży, a o prawie 2/3 kradzieży z włamaniem.

Co ma być priorytetami polskiej policji w 2015 r.? Według informacji PAP m.in. doskonalenie obsługi obywateli, czyli osób, które zgłaszają różnego rodzaju przestępstwa. Chodzi o to, by reakcja funkcjonariuszy na różnego rodzaju zdarzenia była szybsza i skuteczniejsza. Kolejnym priorytetem są działania związane z poprawą bezpieczeństwa na polskich drogach. Z danych policji, wynika że w 2014 r. doszło do 34 tys. 604 wypadków, w których zginęło 3171 osób, a 42 177 zostało rannych. Zatrzymano w sumie 140 tys. 182 pijanych kierowców. To najniższe dane w ostatnich 20 lat. Mimo to poprawa tej sytuacji jest jednym z głównych celów, które kierownictwo policji stawia przed formacją.

W pierwszym kwartale 2014 r. szef policji zalecił m.in., by funkcjonariusze częściej stosowali zapis Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym policjant może zatrzymać prawo jazdy i wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie kierowcy zakazem prowadzenie pojazdu na co najmniej kilka miesięcy. Priorytetami ma być też skuteczniejsza walka z przestępczością gospodarczą oraz poprawa warunków służby i pracy policjantom oraz pracownikom policji. Wprowadzane mają być m.in. nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne. Jednym z głównych celów ma być też zabezpieczanie imprez m.in. sportowych. Z danych KGP wynika, że zabezpieczanie meczów w 2014 r. kosztowało policję ponad 34,6 mln zł; z kolei zabezpieczenie przejazdów kibiców pochłonęło blisko 7 mln zł. W 2015 roku kończy się też trzyletni okres obowiązywania "Priorytetów Komendanta Głównego Policji na lata 2013 - 2015". Będą tworzone nowe na lata 2016 - 2018, m.in. przy współpracy biur KGP oraz komend wojewódzkich policji i KSP. Wśród wyzwań ma znaleźć się m.in. cyberprzestępczość.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Priorytety policji: przestępczość gospodarcza, bezpieczeństwo na drogach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!