Produkcja aut w Polsce spada trzeci rok z rzędu

Produkcja aut w Polsce spada trzeci rok z rzędu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od stycznia co miesiąc z fabryk w Polsce wyjeżdża mniej samochodów osobowych niż przed rokiem. Produkcja aut w Polsce maleje już trzeci rok z rzędu, choć rośnie u naszych sąsiadów.

W kwietniu za bramy polskich fabryk wyjechało ponad 65 tys. samochodów osobowych - aż 14 proc. mniej niż w marcu i o 12,5 proc. mniej licząc rok do roku - poinformowała firma Samar. Największy spadek zanotował Fiat Auto Poland, największy producent aut w Polsce. W zeszłym miesiącu z linii montażowych tyskiej fabryki Fiata zjechało o jedną piątą mniej samochodów niż przed rokiem. Od początku roku produkcja polskiej fabryki Fiata spadła także o jedną piątą (czyli ponad 45 tys. aut) w stosunku do zeszłego roku. Od marca produkcję aut Chevrolet Aveo na licencji amerykańskiego General Motors zakończyła warszawska FSO.

Wigoru w tym roku nabierała za to gliwicka fabryka Opla - niemieckiej spółki GM. Przez pierwsze cztery miesiące tego roku z linii montażowych tego zakładu zjechało 64,6 tys. samochodów, ponad jedną trzecią więcej niż przed rokiem. Ale także w kwietniu gliwicki Opel zanotował spadek produkcji - aż o jedną dziesiątą.

Rzecznik Fiat Auto Poland Bogusław Cieślar spadek produkcji tłumaczy mniejszym zapotrzebowaniem na auta z tyskiej fabryki. - W tym roku w kwietniu z powodu świąt było o trzy dni robocze mniej niż w zeszłym roku. Było też kilka przerw w produkcji, bo prowadziliśmy pilotażowy montaż nowej, trzydrzwiowej wersji modelu Astra - powiedział nam rzecznik GM Poland Przemysław Byszewski.

W kwietniu o 18 proc. w stosunku do marca zmalała także produkcja w zakładach VW Poznań, specjalizujących się w samochodach dostawczych. Rzecznik tej firmy Piotr Danielewicz tłumaczy to mniejszą liczbą dni roboczych z powodu świąt i zapewnia, że nie maleje popyt na dostawcze volkswageny z Poznania. - Nigdy w historii nie mieliśmy tylu zamówień, co teraz - powiedział nam Danielewicz.

Fiat liczy na poprawę sytuacji. - W drugiej połowie roku wyprodukujemy więcej samochodów, m.in. dzięki uruchomieniu produkcji nowej Lancii Ypsilon - poinformował nas Cieślar. Dodał, że w tym roku tyska fabryka planuje wyprodukowanie "nie mniej" aut niż w zeszłym roku, czyli ponad pół miliona sztuk. Jednak w 2009 r. za bramy tyskiego zakładu wyjechało ponad 600 tys. aut, a według Fiata polski zakład mógłby wyprodukować jeszcze więcej. Z linii montażowych zakładu w Gliwicach zjedzie ok. 180 tys. aut. Nic jednak nie słychać o wznowieniu produkcji w FSO.

W tym roku z polskich fabryk wyjedzie więc zapewne mniej aut niż w zeszłym roku, a w najlepszym razie - mniej więcej tyle samo. To kiepska informacja, bo produkcja aut znacząco wpływa na rozwój gospodarczy. W zeszłym roku PKB Słowacji wzrosło o 4 proc., więcej niż Polski - głównie z powodu wzrostu produkcji aut. Firmy produkujące auta na Słowacji zapowiedziały w tym roku dalszy wzrost produkcji i nowe inwestycje, które zapewnią słowackiej motoryzacji dalszy rozwój. Za bramy fabryk aut w Czechach w zeszłym roku po raz pierwszy wyjechało ponad 1 mln aut, a w pierwszym kwartale tego roku produkcja aut w Czechach wzrosła już o 15 proc., licząc rok do roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Produkcja aut w Polsce spada trzeci rok z rzędu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!