Reflex: spadki cen paliw wyhamowały

Reflex: spadki cen paliw wyhamowały
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ostatni tydzień września przyniósł co prawda kontynuację obniżek cen paliw na krajowych stacjach, jednak już w niewielkim stopniu.

W skali tygodnia benzyna Pb95 potaniało średnio 4 gr./l do poziomu 4,50 PLN/l. Średnia cena diesla spadła natomiast do 4,28 PLN/l czyli symboliczny 1 gr./l. Z kolei autogaz podrożał 2 gr./l i obecnie średnia krajowa cena tego paliwa kształtuje się na poziomie 1,83 PLN/l.

Stabilizacja cen na hurtowym rynku paliw oznacza, że na krajowych stacjach paliw w najbliższych dniach nie powinniśmy obserwować większych zmian cen. Podkreślenia wymaga fakt, że obecnie diesel jest najtańszy od kwietnia 2010 roku i już blisko 1 PLN/l tańszy niż przed rokiem. Z kolei za benzynę płacimy najmniej od 7 miesięcy. Obecnie w hurcie olej napędowy jest symbolicznie droższy od benzyny, natomiast różnica cen na stacjach, między tymi dwoma gatunkami paliw wynika z wyraźnie wyższej marży detalicznej realizowanej na sprzedaży benzyn.

W skali całego kraju nadal najdrożej za paliwa zapłacimy w województwie zachodniopomorskim. Natomiast najtańszym regionem kraju biorąc pod uwagę średni poziom cen wszystkich gatunków paliw jest województwo dolnośląskie i śląskie.

Praktycznie od początku września ceny ropy Brent utrzymują się w trendzie bocznym 47-50 USD/bbl. Amerykańska ropa WTI jest obecnie około 2,5 USD/bbl tańsza od ropy Brent. W dalszym ciągu w centrum zainteresowania rynku pozostają dane makro z Chin, kierunek dalszej polityki monetarnej Fed oraz obserwowany spadkowy trend produkcji ropy w USA.W sumie od połowy czerwca wydobycie ropy w USA spadło już 0,51 mln bbl/d do 9,096 mln bbl/d i jest najniższe od końca listopad ubiegłego roku. Jest to obecnie główny czynnik hamujący dalsze spadki cen ropy naftowej na giełdach.

Zapasy ropy w USA wzrosły natomiast w ubiegłym tygodniu 4 mln bbl mimo spadku produkcji ropy w skali tygodnia o 40 tys. bb/d. Wzrost zapasów wynikał bowiem ze zwiększenia importu ropy naftowej i spadku produkcji w amerykańskich rafineriach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!