Ropa tanieje, paliwa jeszcze nie

Ropa tanieje, paliwa jeszcze nie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie widać końca przeceny na rynku naftowym. Notowania ropy Brent w tym tygodniu znalazły się na najniższym od 2010 roku poziomie. Na naszych stacjach aż tak tanio nie jest, choć warto zaznaczyć, że za tankowanie płacimy wyraźnie mniej niż przed rokiem.

Kierowcy atakowani w ostatnich dniach medialnymi doniesieniami o spadających cenach ropy oczekują z pewnością na obniżki na naszych stacjach. Te faktycznie powinny się pojawić w najbliższych dniach, ale ich skala nie będzie duża.

Jesień niskich cen

Ceny paliw na rynku hurtowym spadają i poza benzyną pogłębiają w tym tygodniu tegoroczne minima. W porównaniu z poprzednim piątkiem notowania 95-oktanowej odmiany benzyny spadły na rynku hurtowym o blisko 50 złotych. Metr sześcienny tego paliwa kosztuje dzisiaj w rafineriach średnio tylko 4129,60 PLN i od styczniowych minimów dzieli go już tylko niecałe 90 złotych. Metr sześcienny diesla na przestrzeni tygodnia potaniał o ponad 60 złotych i kosztuje obecnie 4011,00 PLN.

W przypadku oleju napędowego tak nisko w cennikach krajowych rafinerii notowania tego paliwa ostatni raz znajdowały się trzy lata temu. U progu sezonu grzewczego spadają też hurtowe ceny oleju opałowego, które znajdują w ten piątek wynoszą średnio 2740,60 PLN. Tak nisko ostatni raz notowane były w kwietniu ubiegłego roku.

Na stacjach stabilizacja

Na rynku detalicznym zmienność cen w ostatnich tygodniach jest ograniczona. Po wakacyjnych obniżkach, realizowanych często kosztem marż sprzedawców, sytuacja ustabilizowała się. Potwierdzają to zmiany z mijającego tygodnia. Bez zmian, na poziomie 5,29 PLN/l, utrzymała się cena benzyny bezołowiowej 95. Autogaz także kosztuje średnio tyle samo co przed tygodniem – 2,59 PLN/l. Symboliczną 1-groszową podwyżkę odnotowaliśmy w przypadku oleju napędowego.

Cenowa stabilizacja na stacjach, przy spadkach w cennikach krajowych rafinerii przełożyła się na odbudowę marż właścicieli stacji. Dzięki temu pojawia się przestrzeń do dalszych obniżek na rynku detalicznym. Nasza prognoza detalicznych cen paliw dla benzyn bezołowiowej 95 zakłada przedział cenowy 5,24-5,31 PLN/l. Dla oleju napędowego szacowane ceny to 5,10-5,20 PLN/l, a dla autogazu 2,56-2,63 PLN/l.

Brent już poniżej 90 USD

W tym tygodniu mamy do czynienia z wydarzeniem wyjątkowej wagi – cena baryłki ropy Brent na giełdzie londyńskiej spadła poniżej 90 USD, co nie zdarzyło się od grudnia 2010 roku. Nie od rzeczy byłoby tu przypomnienie, że w ostatnich czterech miesiącach cena surowca uległa obniżeniu o blisko 27 dolarów. Przyczyny spadków przede wszystkim związane są z globalną nadpodażą surowca, ograniczonym zainteresowaniem kupujących, a dodatkowo jeszcze pojawia się problem słabych danych makroekonomicznych z ostatnich kilku tygodni.

Produkcja w Stanach Zjednoczonych sięga szczytu z 1986 roku, a ropa wydobywana w Federacji Rosyjskiej także dociera do rekordów okresu po upadku Związku Radzieckiego. Do tego dochodzi problem związany z produkcją realizowaną przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). W łonie organizacji w listopadzie toczyć się będzie dyskusja o ewentualnym obniżeniu limitów wydobycia (szacuje się, że o ok. 500 tys. do 1 mln baryłek dziennie). OPEC odpowiedzialny jest za około 40 procent światowych dostaw ropy, a w zeszłym miesiącu wydobywał 30,9 milionów baryłek dziennie.

Dalsze spadki bynajmniej nie są wykluczone, bowiem widzimy m.in. obniżkę prognoz rozwojowych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (zmiana na 2015 rok z wcześniejszych 4 do 3,8 proc.), a także szacunków Międzynarodowej Agencji Energii w Paryżu odnośnie popytu na ropę w tym roku. Negatywne prognoza tych czynników byłaby z pewnością argumentem wspierającym spadki. Wiele wyjaśni zapewne publikacja chińskich danych w przyszłym tygodniu - w tej chwili zapotrzebowanie Azji jest jednym z głównych motorów większej produkcji krajów OPEC.

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ropa tanieje, paliwa jeszcze nie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!