XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rynek nowych samochodów osobowych w Polsce zmniejsza się

Rynek nowych samochodów osobowych w Polsce zmniejsza się
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, rynek nowych samochodów osobowych w Polsce zmniejsza się. Notowany poziom spadku wyników skumulowanych mieści się w przedziale prognozowanym pod koniec ubiegłego roku i wszystko wskazuje na to, że do końca tego roku sytuacja raczej się nie zmieni.

Ze wstępnego podsumowania danych pozyskanych z Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że w sierpniu zarejestrowano zaledwie 19 633 samochody, w tym 120 pojazdów posiadających homologacją ciężarową. Liczba rejestrowanych samochodów zmniejszyła się na przestrzeni roku o 3,4% (-682 sztuki), a w porównaniu do lipca tego roku spadła aż o 14,3%. Uzyskany rezultat miesięczny był najniższym z notowanych w tym roku. Łącznie od początku roku liczba zarejestrowanych aut osobowych i osobowych z homologacją ciężarową osiągnęła poziom 179 922 sztuk, o 5,6% (-10 744 sztuki) niższy w porównaniu do wyniku z analogicznego okresu roku ubiegłego.

Sam fakt znacznego spadku liczby rejestrowanych aut w sierpniu nie powinien nikogo dziwić, gdyż jest to zjawisko normalne, obserwowane o tej porze roku. Okres wakacyjny nigdy nie sprzyjał bowiem tego typu zakupom i pod tym względem rok 2011 nie różni się od pozostałych. Co więcej, sierpień bieżącego roku nie przyniósł jeszcze najgorszych rezultatów, gdyż w ostatnim pięcioleciu niższe wyniki zanotowano w roku 2008 oraz 2009.

Czy w takim razie istnieje jakikolwiek powód do zmartwienia?

Niestety, istnieje. Powodem nie jest jednak sam wynik uzyskany w sierpniu, a obserwowany od pewnego czasu trend sprzedaży aut tzw. klientom indywidualnym, czyli osobom fizycznym kupującym samochód do prywatnego użytku. Ta część polskiego rynku wbrew prognozom kurczy się. Z miesiąca na miesiąc maleje nie tylko liczba samochodów kupowanych przez osoby prywatne, ale także ich udział w rynku. Jeszcze w styczniu wynosił on niemal 64%, by w lipcu osiągnąć poziom 43,6%. Udział zanotowany w sierpniu będzie najprawdopodobniej jeszcze niższy. Średni udział tzw. klienta indywidualnego po siedmiu miesiącach bieżącego roku wciąż przekracza poziom 50% i wynosi 51,3%, jednak wiele wskazuje na to, że wkrótce będzie niższy. Rynek aut firmowych stanowiący po siedmiu miesiącach 48,7% liczby wszystkich zarejestrowanych w Polsce w bieżącym roku aut, zachowuje się zgodnie z przewidywaniami, utrzymując także tendencję spadkową.

Co leży u podstaw spadków obserwowanych na obu analizowanych rynkach?

Przyczyny są różne w zależności od grupy klientów. Najprościej rzecz ujmując, w przypadku klientów indywidualnych ogólnie rozumiana gospodarka i jej wpływ na zasobność ich portfela, ograniczenia istniejące na rynku kredytów, a także niejasne perspektywy na przyszłość. W przypadku klienta instytucjonalnego – przede wszystkim zmiany w systemie podatkowym i brak jednoznacznej odpowiedzi ze strony ministra finansów na pytanie - co dalej?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek nowych samochodów osobowych w Polsce zmniejsza się

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!