XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rząd może pomoże motoryzacji

Rząd może pomoże motoryzacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Rozważamy pomoc dla firm motoryzacyjnych, zadeklarował wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki. Ale szczegółów nie ujawnił. Motoryzacja i budownictwo to dwa sektory gospodarki, które zdaniem Komisji Europejskiej zasługują na szczególne wsparcie w okresie kryzysu. W całej Europie rządy ogłaszają już hojne programy wsparcia dla firm produkujących auta i części samochodowe oraz na pobudzenie sprzedaży nowych samochodów.

Rząd Hiszpanii na pomoc dla fabryk samochodów przeznaczył 800 mln euro, budżet Francji wyłoży 1,8 mld euro, rząd Szwecji - prawie 3 mld euro. Berlin zwalnia z podatku drogowego nabywców nowych aut, Rumunia trzykrotnie podniosła opłaty za rejestrację używanych aut z importu, w Czechach zaś od stycznia kierowców czekają wysokie opłaty za rejestrację starych samochodów. Wszystko to ma pomóc firmom motoryzacyjnym, które masowo zatrzymują produkcję, bo z powodu kryzysu kierowcy oszczędzają na zakupach aut.

Motoryzacja to również kluczowy sektor polskiego przemysłu. W ok. 900 zakładach branży pracuje w Polsce 180 tys. ludzi, a moto-firmy tworzą 5% polskiego PKB i są lokomotywą eksportu, zapewniając ponad 1/6 wszystkich dochodów Polski z handlu zagranicznego.

Polskę również wciąga wir światowego kryzysu. Od października produkcję aut ograniczyły zakłady Opla w Gliwicach i VW w Poznaniu, z fabryki Fiata w Tychach może wyjechać mniej aut, niż zapowiadano. Firmy produkujące części samochodowe już zapowiedziały w Polsce zwolnienie ok. 3 tys. ludzi. Kilka z nich w ogóle zwija interesy u nas, przypomina "Gazeta Wyborcza".

Czy w tej sytuacji wzorem innych państw UE także rząd Polski zamierza wesprzeć motoryzację? Tego chcieli się dowiedzieć posłowie z sejmowej komisji gospodarki. Ale jasnej odpowiedzi nie dostali. Wiceminister Adam Szejnfeld przedstawił dane z pierwszego półrocza, kiedy sytuacja w moto-przemyśle była jeszcze doskonała, i powiedział, że rząd rozważa wsparcie dla sektora. Kiedy i jakie - nie ujawnił.

Kto szybko daje, dwa razy daje - przekonywali zaś posłów przedstawiciele różnych związków i zrzeszeń branży samochodowej. Ostrzegali, że kryzys w polskim przemyśle samochodowym rozpali się wiosną, i apelowali do rządu oraz posłów, by już teraz przygotowali odpowiednie przepisy, zanim będzie za późno.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd może pomoże motoryzacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!