XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sąd zdecyduje o upadłości Jelcza

Sąd zdecyduje o upadłości Jelcza
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do końca tygodnia wrocławski sąd może zdecydować o ogłoszeniu upadłości Zakładów Samochodowych Jelcz SA w Jelczu Laskowicach (Dolnośląskie). Wniosek o upadłość złożyły same zakłady, które mają ok. 100 mln zł długu.

Firma chce jednak nadal funkcjonować i sprzedawać swoje autobusy.

Jak poinformował PAP w środę sędzia Jarosław Horodiowski, najprawdopodobniej do końca tygodnia sędziowie zapoznają się z dokumentami złożonymi przez firmę i na posiedzeniu niejawnym podejmą decyzję, czy ogłosić upadłość firmy.

- Wniosek o ogłoszenie upadłości firmy złożyły Zakłady Samochodowe Jelcz SA, które mają wielomilionowy dług, bo ok. 100 mln zł, i tym samym wielu wierzycieli - powiedział sędzia.

Wyjaśnił, że ogłoszenie upadłości pozwoli firmie zaspokoić wszystkich albo przynajmniej większość wierzycieli, jednak stopniowo. Zaznaczył, że rzadko zdarza się, aby roszczenia wierzycieli zostały zaspokojone w 100 procentach.

Prezes zarządu Zakładów Samochodowych Jelcz SA Marek Cieślik wyjaśnił PAP, że firma nadal funkcjonuje, produkuje i ma ogromny potencjał, który szkoda byłoby zmarnować.

- W ramach programu restrukturyzacyjnego nie byliśmy w stanie poradzić sobie z problemami nękającymi nas, a zwłaszcza zaspokoić wierzycieli publicznoprawnych (ZUS, Urząd Skarbowy). Dlatego byliśmy zmuszeni wystąpić z wnioskiem o upadłość firmy - mówił Cieślik.

Prezes dodał, że zakład ma jednak potencjał, dobrych fachowców oraz zamówienia do maja 2009 roku na wyprodukowanie kolejnych autobusów. Dlatego zarząd chciałby "wyodrębnić z zakładu efektywne przedsiębiorstwo, które byłoby w stanie stopniowo zaspokajać wierzycieli, a nawet z czasem przynosić zyski".

- Jaka będzie decyzja sądu w tej sprawie, nie potrafię powiedzieć. Mam jednak nadzieję, że uda się dokończyć restrukturyzację przedsiębiorstwa już po ewentualnym ogłoszeniu upadłości - powiedział prezes.

Jelczańskie Zakłady Samochodowe powstały w 1952 r. Zorganizowano je w byłej niemieckiej fabryce broni. Początkowo zakresem działań przedsiębiorstwa była budowa nadwozi i naprawy głównie samochodów. W 1954 r. wyprodukowano pierwszą partię autobusów zastępczych, zwanych stonkami. Później powstawały tu 8-tonowe samochody ciężarowe Żubr oraz autobusy miejskie Berliet.

Od 1995 r. Jelczańskie Zakłady Samochodowe (przekształcone w 1994 r. w spółkę akcyjną) zostały wpisane do rejestru handlowego pod nazwą Jelczańskie Zakłady Samochodowe Jelcz SA.

Kolejnym etapem przekształceń własnościowych była zmiana właściciela, którym została firma Sobiesław Zasada Centrum SA. W 2000 r. rozpoczęto produkcję autobusu Jelcz L100. Dwa lata później powołano Grupę Zasada SA Spółka Polskie Autobusy. Od początku produkcji zakłady wyprodukowały ponad 253,5 tys. pojazdów, w tym ponad 63,5 tys. autobusów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sąd zdecyduje o upadłości Jelcza

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!