Niniejszy artykuł, zaprezentowany w trakcie X Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej "Innowacje w odlewnictwie ciśnieniowym", która miała miejsce w dniach 15-17 maja 2017 roku we Włoszakowicach w Wielkopolsce, powstał na bazie znakomitej pracy analitycznej Daniela L. Twaroga, prezesa NADCA - North American Die Casting Association [1], która wprost odnosiła się do scenariuszy rozwoju sytuacji odlewnictwa amerykańskiego po niedawnych wyborach prezydenckich.
W niektórych kręgach uważa się, że od czasu wyborów prezydenckich nastąpiła stabilizacja rozwoju produkcji gospodarczej w USA. Wielkość wydatków konsumenckich przyczyniła się do wzrostu PKB do poziomu skorygowanych 3,2% w trzecim kwartale 2016 roku.
Pierwotne szacunki określały wzrost na poziomie 2,9% przy czym obydwa wykresy wyznaczają najszybsze kwartalne współczynniki wzrostu w ciągu dwóch lat.
W listopadzie 2016 roku wskaźnik bezrobocia spadł o 0,3% do poziomu 4,6% a liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 387 000 spadając do poziomu 7,4 miliona. Obie te wartości wskazują na lekkie zmiany zachodzące w okresie od sierpnia 2015 do października 2016 (rys. 10).
62,7 procentowy wskaźnik udziału cywilnej siły roboczej uległ niewielkiej zmianie w listopadzie 2016 roku, natomiast współczynnik zatrudnienia utrzymał się na poziomie 59,7%. Wartości niniejsze wskazują na niewielkie zmiany występujące w ostatnich miesiącach, przy czym nigdy wcześniej nie były one wyższe.
Ilość osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin ze względów ekonomicznych (od czasu do czasu zwanego przymusowym zatrudnieniem w niepełnym wymiarze godzin) na poziomie 5,7% nieznacznie się zmieniła w listopadzie 2016 roku, aczkolwiek zredukowała się o 416 000 w ciągu roku. Osoby, które preferowały podjęcie zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin, pracowały na część etatu, bo zredukowano ich czas pracy lub nie były one w stanie znaleźć pracy na pełny etat.
Według danych Conference Board opublikowanych w październiku 2016 roku zaufanie klientów wzrosło gwałtownie w listopadzie 2016 roku do najwyższego poziomu od lipca 2007 roku po chwilowym zastoju związanym z wyborami.
W październiku 2016 roku przy zachowaniu 4,2% wzrostu w skali roku wydatki indywidualne rosły drugi miesiąc z rzędu.
Oznacza to, że Amerykanie chętniej sięgali do kieszeni w ostatnich miesiącach w porównaniu do okresów wcześniejszych tego roku.
Jednocześnie konsumenci czerpali korzyści ze wzrostu przychodów osobistych na poziomie do 0,6% w październiku 2016 roku, kiedy to nastąpił najszybszy wzrost od kwietnia. Przez ostatnich 12 miesięcy, przychody osobiste wzrosły do poziomu 3,9%; oznacza to wzrost w okresie dziewięciu miesięcy od poziomu 3,4% zaobserwowanego w sierpniu 2016 roku (rys. 11).
SUBSKRYBUJ WNP.PL
NEWSLETTER
Wnp.pl: polub nas na Facebooku
Wnp.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Wnp.pl na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych
NAPISZ DO NAS