Stomil Sanok rozważa wejście na rynek Ameryki Północnej

Stomil Sanok rozważa wejście na rynek Ameryki Północnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zarząd Stomilu Sanok analizuje możliwości wejścia na rynek Ameryki Północnej – poinformował PAP Marek Łęcki, prezes Stomilu. Dodał, że chińska spółka grupy może uruchomić produkcję dla branży automotive najwcześniej w 2014 r., a w ciągu najbliższych 2-3 lat Stomil będzie chciał mocniej wejść na rynek francuski, w czym pomóc ma niedawna akwizycja.

„Z uwagi na globalizację coraz bardziej widoczną, także w przemyśle samochodowym oraz wyraźne zmniejszenie wolumenów w Europie, szczególnie w samochodach kompaktowych, analizujemy naszą ewentualną obecność na rynku NAFTA (Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu – przyp. PAP). Aktualnie mamy partnera w USA, z którym współpracujemy przy wspólnych dla rynku amerykańskiego i europejskiego projektach. Jednak obecność Stomilu na ogromnym i znajdującym się w trendzie wzrostowym rynku amerykańskim zmieniłaby postrzeganie naszej spółki przez klientów i stworzyłaby dużą szansę wzrostu spółki. Wejście na ten rynek w przyszłym roku jest jednak mało prawdopodobne ze względu na wczesny etap tego projektu” – powiedział prezes.

Dodał, że Stomil planuje ponadto rozpoczęcie produkcji dla branży motoryzacyjnej w Chinach, ale najwcześniej w 2014 r. Chińska spółka grupy prowadzi obecnie prace marketingowe i pracuje nad rozpoznawalnością Stomilu w Państwie Środka.

„Nasza spółka w Chinach jest obecnie na etapie pracy marketingowej. Po pozyskaniu kontraktów od naszych europejskich partnerów obecnych na tamtym rynku będziemy mogli rozpocząć etap inwestycji. Patrząc optymistycznie produkcję mającą istotne znaczenie dla grupy będzie można rozpocząć w 2014 r.” – powiedział Łęcki.

Prezes wyjaśnił również, że Rubber & Plastic Systems, przejęta przez Sanok w III kw. spółka francuska, ma poszerzyć ofertę grupy oraz pozwolić w perspektywie 2-3 lat na nawiązanie ściślejszej współpracy z francuskimi producentami samochodów.

„Francuska spółka została zakupiona w celu uzupełnienia naszej oferty w zakresie uszczelnień z tworzyw sztucznych do karoserii samochodów. Aktualnie oferujemy naszym klientom uszczelki statyczne i dynamiczne z EPDM, TPE, PCV i innych tworzyw. Drugim celem akwizycji było pozyskanie nowego klienta – nr 1 na świecie w produkcji szyberdachów i dachów do kabrioletów – globalną firmę Webasto. Bardziej długofalowym celem tego przejęcia jest wejście na rynek francuski, gdzie nie sposób zaistnieć bez produkcji we Francji. Realizacja tego celu to perspektywa najbliższych 2-3 lat” – powiedział.

Stomil informował o akwizycji Rubber & Plastic Systems w raporcie półrocznym. Francuska spółka zajmuje się produkcją uszczelnień karoserii z tworzyw sztucznych. Zgodnie z informacją podaną w raporcie Stomilu prognozowane roczne przychody francuskiej spółki wyniosą w bieżącym roku około 5 mln euro.

Łęcki dodał, że Stomil nadal intensywnie pracuje nad doprowadzeniem do finalnej fazy projektów akwizycyjnych na zachodzie Europy.

„Aktualnie nasz team, podobnie jak nasi konkurenci, bardzo mocno pracuje nad analizą wcześniej zidentyfikowanych celów akwizycyjnych, ale nie należy oczekiwać żadnego komunikatu w tej sprawie w najbliższym czasie” – powiedział.

Prezes poinformował ponadto, że w połowie 2013 r. Stomil uruchomi w Sanoku kolejny projekt dla Daimlera. Dodał, że obecnie kontrakty realizowane dla Daimlera, razem ze zleceniami dla Forda i Suzuki stanowią największy udział w przychodach motoryzacyjnego segmentu grupy.

Zdaniem Łęckiego dynamika przychodów Stomilu może w tym roku wynieść kilkanaście procent.

„Nie należy się spodziewać powtórzenia w całym roku 20-proc. dynamiki przychodów z I półrocza, będzie to kilkanaście procent” – powiedział.

Prezes dodał, że obecnie lekko spadają ceny kauczuków EPDM oraz sadz, głównych surowców wykorzystywanych przez Stomil w produkcji mieszanek gumowych do wyrobów dla motoryzacji i budownictwa.

„Widzimy uspokojenie na rynku kauczuku EPDM, które wynika ze spowolnienia globalnej gospodarki oraz wzrostu podaży tego surowca. W miesiącu listopadzie i grudniu obserwujemy kosmetyczne obniżki cen przez producentów, jednak na temat cen w przyszłości wykraczającej poza bieżący rok nie podejmują oni dialogu. Obniżki cen mają obecnie miejsce również na rynku sadz, których używamy” – powiedział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stomil Sanok rozważa wejście na rynek Ameryki Północnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!