PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Świadectwo homologacji = świadectwo zgodności WE

Autor: Min.Infrastrruktury, IBRM Samar
06-05-2010 08:05

29 kwietnia weszło w życie rozporządzenie Komisji (WE) Nr 385/2009 zastępujące załącznik nr IX do dyrektywy 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów.

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE (DZ.U. L 118, poz. 13). Jak wyjaśnia resort infratruktury, stosownie do przepisów tego uregulowania od 30 kwietnia br. producent lub importer pojazdów kategorii M, N, O jest zobowiązany wydać świadectwo zgodności WE - wg wzoru określonego w rozporządzeniu - do każdego pojazdu, na którego typ wydano świadectwo homologacji przez właściwy organ państwa członkowskiego UE. Także w okresie przejściowym, tj. od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia 29 kwietnia 2010 roku, omawiana regulacja dopuszcza wydawanie przez producenta lub importera do pojazdów ww. kategorii świadectw zgodności WE. Przedłożone do rejestracji tych pojazdów takiego świadectwa są równoważne z wyciągami ze świadectw homologacji, o których mowa w art. 69 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 roku, Nr 108, poz. 908, z późniejszymi zmianami).

Wprowadzenie nowych wzorów świadectw zgodności WE dla pojazdów kategorii M, N, O skutkuje brakiem możliwości wpisywania w tych dokumentach przez wydającego producenta lub importera, dodatkowych danych (ponad te zawarte we wzorach) niezbędnych do rejestracji pojazdu, wynikających z przepisów krajowych. Wobec tego, właściciel pojazdu, do wniosku o rejestrację nowego pojazdu ww. kategorii dołączając świadectwo zgodności WE, w ocenie resortu, może przedłożyć oświadczenie producenta/importera potwierdzające dodatkowe dane niezbędne do rejestracji. W przypadku braku oświadczenia, ustalenie przez organ rejestrujący niezbędnych danych będzie możliwe poprzez skierowanie pojazdu na badanie dodatkowe.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

31 171 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

714 666 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP