Tesla może najbardziej skorzystać na zmianie polityki Chin

Tesla może najbardziej skorzystać na zmianie polityki Chin
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem komentantorów, amerykańska marka Tesla, która nie ma obecnie fabryki w Chinach, byłaby największym beneficjentem zapowiedzianych 10 kwietnia przez prezydenta Xi Jinpinga redukcji barier w dostępie do chińskiego rynku motoryzacyjnego.

  • Sprzedaż samochodów Tesli w Chinach rośnie w szybkim tempie.
  • Tesla rozważa budowę fabryki w Państwie Środka.
  • Redukcja barier stawianych przez chińskie przepisy może tylko ułatwić działalność firmie Elona Muska.

Wśród obietnic dotyczących otwarcia rynku, jakie padły w przemówieniu Xi na gospodarczym Forum Boao dla Azji, znalazła się zapowiedź "znacznego obniżenia" ceł na samochody i rozluźnienia restrykcji dotyczących udziałów zagranicznych inwestorów w działających w kraju firmach motoryzacyjnych.

Choć Xi nie podał konkretnych danych na temat tego, ile wyniesie obniżka ceł, ani jakie będą docelowo limity udziałów, jego wystąpienie pozytywnie skomentował właściciel Tesli - Elon Musk. "To bardzo ważne działanie Chin. Uniknięcie wojny handlowej będzie korzystne dla wszystkich krajów" - napisał na Twitterze.

Agencja Associated Press zauważa, że jeśli wynoszące obecnie 25 proc. cło na samochody zostanie obniżone, najbardziej skorzystają na tym firmy, które nie posiadają w Chinach fabryk. W przeciwieństwie do koncernów takich, jak General Motors czy Volkswagen, które produkują auta w Chinach dzięki współpracy z lokalnymi partnerami, Tesla montuje swoje samochody w USA i sprowadza je do Chin, wobec czego podlegają one podatkom importowym.

Tesla także planuje uruchomienie fabryki w Chinach, ale Musk skarżył się wcześniej publicznie na przepisy, które zmuszałyby go do wejścia w joint venture z chińskim partnerem. Firma prowadziła rozmowy z władzami Szanghaju, aby umieścić zakład w tamtejszej strefie wolnego handlu. Wówczas mógłby on w całości należeć do Tesli, ale na produkowane w nim auta sprzedawane w Chinach wciąż nakładane byłoby 25 proc. cło.

Czytaj także: Oto firmy, które mogą przejąć Solarisa

Zapowiedzi Xi mogą otworzyć drogę do wznowienia negocjacji pomiędzy amerykańską firmą a Szanghajem w sprawie budowy fabryki - powiedział - zastrzegając anonimowość - lokalny urzędnik z tego miasta hongkońskiemu dziennikowi "South China Morning Post".

Na chińskim rynku samochodów, który jest największym na świecie, dominują produkowane tam samochody zagranicznych marek. W reakcji na przemówienie Xi, we wtorek wzrosły ceny akcji globalnych koncernów: Tesli o 5,2 proc., Fiata Chryslera o 2 proc., Ford Motor o 1,8 proc., a General Motors o 3,3 proc.

Chiny uznawane są za jeden z najbardziej perspektywicznych rynków dla pojazdów elektrycznych, między innymi w związku z proekologiczną polityką Pekinu. W 2017 roku do Chin kontynentalnych sprowadzono 17 tys. Tesli, co oznacza wzrost o ponad 50 proc. w porównaniu do roku poprzedniego - wynika z danych chińskiego związku dilerów samochodowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tesla może najbardziej skorzystać na zmianie polityki Chin

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!