Ukraiński właściciel FSO idzie na giełdę

Ukraiński właściciel FSO idzie na giełdę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Strategiczny inwestor Fabryki Samochodów Osobowych zamierza przeprowadzić ofertę publiczną akcji. Chce zebrać z rynku przynajmniej 1 mld USD. Część pieniędzy może zostać przeznaczona na zwiększenie produkcji w warszawskiej fabryce.

Ukraińska spółka UkrAVTO, właściciel warszawskiej FSO, chce za 2-3 lata podwyższyć kapitał i wprowadzić akcje do obrotu na giełdę - informuje "Parkiet". Niewykluczone, że oferta publiczna zostanie przeprowadzona na polskim rynku.

- Planujemy sprzedaż akcji i w związku z tym przygotowujemy do tego spółkę - poinformował Tarieł Wasadze, prezes UkrAVTO. Wyjaśnił, że do oferty publicznej akcji jego firmy dojdzie nie wcześniej niż w 2010 roku. Do inwestorów trafić ma 25 proc. walorów UkrAVTO. Spółka chce zebrać z rynku co najmniej 1 mld USD (2,16 mld zł).

- Planujemy przeprowadzenie oferty na giełdzie jednego z państw Zachodu - dodał Wasadze. Nie sprecyzował, które parkiety znajdują się w kręgu zainteresowań jego spółki. Do rynków kapitałowych uznawanych w świadomości Ukraińców za "zachodnie" należy również warszawska Giełda Papierów Wartościowych. Przedstawiciele UkrAVTO nie udzielili "Parkietowi" informacji, czy firma wybierze GPW i na co wyda pozyskane z emisji pieniądze.

UkrAVTO jest największym producentem samochodów na Ukrainie. Należą do niej zakłady ZAZ, jedyna w tym kraju fabryka, w której realizowany jest cały cykl produkcyjny samochodu - od budowy silnika, poprzez składanie części, po wykończenie wnętrza.

Od 2005 roku ZAZ jest inwestorem strategicznym w warszawskiej FSO. Należy do niego 19,9 proc. akcji polskiej fabryki, które dają Ukraińcom 84,3 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Jeżeli oferta publiczna akcji UkrAVTO zakończy się sukcesem, część pozyskanych pieniędzy może trafić do FSO. - Ukraińcy chcą na pewno rozwijać produkcję. Wystarczy spojrzeć dzisiaj na ich polską placówkę, by zobaczyć, że całkiem dobrze się ona rozwija. Każde pieniądze w nią zainwestowane przyniosą dobre rezultaty - stwierdził w rozmowie z "Parkietem" Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Jego zdaniem, pieniądze z emisji akcji mogą przyczynić się do wzrostu produkcji FSO (teraz to głównie Matizy i Lanosy) na polski rynek.

UkrAVTO prowadzi sieć punktów serwisujących auta w Polsce i na Ukrainie. Sprzedaje też modele samochodów wielu zachodnich marek oraz części zamienne i akcesoria motoryzacyjne. Należą do niej restauracje, biura podróży, stacje benzynowe oraz duże kompleksy magazynowe.

UkrAVTO jest również udziałowcem dostarczyciela usług finansowych Awtoalijans. Wcześniej właściciel zakładów ZAZ był silnie zaangażowany w działalność na rynku ubezpieczeń. UkrAVTO zakładało ukraińskie spółki ubezpieczeniowe Garant Strachuwanja oraz Garant Strachuwanja Żitia. W 2006 r. ich pakiety większościowe zostały sprzedane Generali. Spółka posiada obecnie jedynie małe liczby akcji tych towarzystw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!