Unijne pieniądze dla byłych pracowników tyskiego Fiata

Unijne pieniądze dla byłych pracowników tyskiego Fiata
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Będzie częściowy unijny zwrot za wielomilionową pomoc dla prawie 1500 osób zwolnionych w 2013 roku z tyskich zakładów Fiata. Komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego poparła wniosek o uruchomienie ponad miliona euro na ten cel. Głosowanie europosłów, które jest tylko formalnością, już w najbliższą środę.

Dla Ewy Żak właścicielki tyskiego żłobka, to praca niemal jak w fabryce. A wie co mówi, bo w zeszłym roku straciła pracę w tyskiej fabryce Fiata, po 23 latach. Prawie cały czas na pierwszej linii. Stale pod presją czasu. - Przez 4 godziny dziennie to była taka praca, jakby gra na komputerze i to taka naprawdę ostra, szybka bardzo. Dużo takich rzeczy, że dwa telefony na raz. Nauczyłam się takiej wielozadaniowości. Po zwolnieniu w 2013 roku zdecydowała się na własny biznes. Wszystko postawiła na jedną kartę. Nie miała wyboru. Skorzystała z pomocy urzędu pracy, który zwalnianym wtedy masowo pracownikom Fiata udzielał pomocy. Pracę w jednym momencie straciło blisko półtora tysiąca osób. Miliony złotych wydano m.in. na przekwalifikowanie zwolnionych czy umożliwienie im założenia własnego biznesu. - Ta pomoc była faktycznie możliwa od ręki. Tak więc nie bez znaczenia były te środki pozostałe. Skorzystały z nich 117 osoby bezrobotne, które zostały zwolnione z Fiata - informuje Anna Szczęsny-Michalak, Powiatowy Urząd Pracy w Tychach.



Sukces programu doceniła też Europa. Najpierw Komisja Europejska, a teraz Parlament zgodził się na przelanie do Polski 1,2 miliona euro. Formalnie decyzja zapadnie w tym tygodniu po głosowaniu parlamentarzystów w Strasburgu. - Polska dostanie zwrot tych pieniędzy, które zostały wydatkowane. Chciałem tylko przypomnieć, że spośród tych 1500 osób na dzisiaj pozostaje bez pracy około 85. Program był udany! - stwierdza Jan Olbrycht, europoseł, Platforma Obywatelska. Polska w przeciwieństwie do innych krajów uruchomiła program dla zwalnianych jeszcze przed decyzją unijnych urzędników o udzieleniu finansowego wsparcia. Restrukturyzacje u jednego z największych pracodawców w regionie prawie dwa lata temu wymusiła sytuacja ekonomiczna gospodarki całej Unii. - Związana ona była ze spadkiem sprzedaży samochodów na rynkach zagranicznych, dokąd eksportujemy ponad 99% naszych samochodów - mówi Bogusław Cieślar, Fiat Auto Poland.

[...]
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unijne pieniądze dla byłych pracowników tyskiego Fiata

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!