UOKiK: zgodził się na powołanie spółki, która ma pomóc w rozwoju branży pojazdów elektrycznych

UOKiK: zgodził się na powołanie spółki, która ma pomóc w rozwoju branży pojazdów elektrycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes UOKiK wydał zgodę na utworzenie przez cztery największe polskie spółki energetyczne wspólnego podmiotu, który ma przyczynić się do rozwoju branży pojazdów elektrycznych w Polsce, poinformował w czwartek Urząd.

Wniosek w sprawie powołania spółki ElectroMobility Poland wpłynął do UOKiK 9 września. Uczestnicy koncentracji to cztery grupy energetyczne: Enea, Energa, PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Tauron Polska Energia.

Celem spółki ma być stworzenie podstaw ekonomiczno-organizacyjnych, technologicznych, naukowych do kreacji i rozwoju elektromobilności w Polsce. Działalność spółki ma stymulować rozwój rynku pojazdów elektrycznych i rynków powiązanych, umożliwić polskim przedsiębiorcom konkurowanie na rynku unijnym i światowym, co powinno przynieść korzyści ekonomiczne, społeczne i ekologiczne dla gospodarki kraju, podnosząc konkurencyjność krajowych przedsiębiorców. (W pierwotnym wniosku złożonym do UOKiK przez spółki PGE, Tauron, Energa i Enea, celem ElectroMobility Poland miała być budowa prototypu i uruchomienie masowej produkcji samochodów elektrycznych).

Według Urzędu przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji, gdyż zakres działalności uczestników koncentracji i wspólnego podmiotu nie pokrywa się.

"Dlatego nie istnieje zagrożenie, że siła przedsiębiorstw energetycznych zostanie przeniesiona na rynki, na których będzie obecny ElectroMobility Poland" - podał UOKiK w komunikacie.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Rozwój elektromobilności to jeden z celów resortu energii. Przyjęty niedawno Plan Rozwoju Elektromobilności zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Zaproponowane rozwiązania mają z jednej strony poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju, z drugiej przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń generowanych przez transport. Ponadto chodzi o przyczynianie się do wzrostu gospodarczego Polski. Plan uwzględnia też elektryfikację transportu publicznego, jako jednego z przedsięwzięć, które mają zasadnicze znaczenie dla wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UOKiK: zgodził się na powołanie spółki, która ma pomóc w rozwoju branży pojazdów elektrycznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!