Wiadomo, o ile wzrosła sprzedaż pojazdów elektrycznych w Europie w 2017 roku

Wiadomo, o ile wzrosła sprzedaż pojazdów elektrycznych w Europie w 2017 roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2017 r. w Unii Europejskiej sprzedano łącznie 216,57 tys. pojazdów elektrycznych. To o 39 proc. więcej niż w roku 2016. W Polsce dynamika wzrostu była ponad dwa razy wyższa i wyniosła blisko 90 proc., jednak nieporównanie mniejsza była wielkość bazowa.

  • W 2017 roku w UE sprzedano blisko 220 tys. samochodów elektrycznych, o 39 proc. więcej niż rok wcześniej.
  • Najwięcej pojazdów elektrycznych kupili Niemcy (blisko 55 tys. sztuk), Brytyjczycy (ponad 47 tys.) i Francuzi (prawie 37 tys.).
  • W Polsce nabywców znalazło niespełna 1,1 tys. EV, co oznacza wzrost o prawie 88 proc.

Ogólnie w 2017 r. klienci z Unii Europejskiej kupili 216 566 pojazdów elektrycznych (EV) - o 39 proc. więcej niż rok wcześniej (155 757 sztuk). W przekroju dwunastu miesięcy najwięcej pojazdów elektrycznych sprzedano w Niemczech (54 617 szt.), Wielkiej Brytanii (47 298 szt.) i Francji (36 835 szt.). Polska zakończyła 2017 rok wynikiem 1 068 EV, które wyjechały z salonów. To wzrost o 87,7 proc. w porównaniu do 2016 r. Z tego 585 stanowiły hybrydy plug-in (+44,8 proc.), a 439 samochody całkowicie elektrycznych (+306,5 proc.).

Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA), w czwartym kwartale 2017 r. w UE sprzedano 64 447 samochodów elektrycznych, 29,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. (49 902 szt.). W Polsce w tym okresie sprzedano 369 pojazdów elektrycznych - o 146 proc. więcej niż w czwartym kwartale 2016 r.

Czytaj również Jadwiga Emilewicz: musimy sprawić, by Polaków było stać na samochody elektryczne.

- W ubiegłym roku Polska odnotowała jeden z największych przyrostów sprzedaży pojazdów w pełni elektrycznych spośród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten fakt oczywiście cieszy, jednak pamiętajmy, że liczby są nadal niskie, szczególnie w porównaniu z wynikami osiąganymi przez kraje Europy Zachodniej - mówi Jan Wiśniewski z Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL. - Nie ma się jednak czemu dziwić. EV są nad Wisłą bardzo drogie, zwłaszcza biorąc pod uwagę zarobki przeciętnego Polaka, a nabywcy samochodów napędzanych energią elektryczną nie mogą liczyć na jakiekolwiek wsparcie ze strony państwa. Oczywiście uchwalona przez parlament ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych jest krokiem w dobrym kierunku, jednak to ciągle mało. Zachęt dla klientów zainteresowanych zakupem EV powinno być więcej, inaczej rynek będzie się rozwijał bardzo powoli.

Czytaj także Samochody elektryczne mają być zwolnione z akcyzy.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL to projekt realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, organizację branżową, zajmującą się kreowaniem rynku elektromobilności w Polsce. PSPA integruje polskie i zagraniczne firmy z wielu branż, m.in. motoryzacyjnej, technologicznej, finansowej, leasingowej, doradczej i logistycznej, które wspólnie działają na rzecz ukształtowania odpowiedniego otoczenia gospodarczego, pozwalającego na rozwój niskoemisyjnego transportu w Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiadomo, o ile wzrosła sprzedaż pojazdów elektrycznych w Europie w 2017 roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!