Wielton broni się przed dekoniunkturą

Wielton broni się przed dekoniunkturą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firma zwiększa eksport, aby zrekompensować słabszą sprzedaż w kraju. Z powodu silnego złotego może nie zrealizować prognozy przychodów.

Transport jest jedną z najbardziej wrażliwych branż na wahania koniunktury gospodarczej. Na giełdzie jednym z nielicznych przedstawicieli uzależnionych od sytuacji w tym sektorze jest Wielton. Producent naczep zauważa spadek popytu na swoje wyroby na rynku krajowym, ale stara się zwiększać eksport - czytamy w "Parkiecie".

Produkcja samochodów ciężarowych wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Według danych GUS, od stycznia do końca maja w Polsce wyprodukowano prawie 50 tys. pojazdów ciężarowych, czyli niemal 37 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Znaczna część z nich trafiła jednak na eksport. Nie przekłada się to więc automatycznie na znacząco wyższą sprzedaż naczep, która w ubiegłym roku osiągnęła rekordowy poziom.

- Po bardzo dynamicznym wzroście w ubiegłym roku sytuacja na rynku uspokoiła się - wyjaśnia Paweł Gońda, wiceprezes Wieltonu. Przyznaje, że jego firma odczuwa gorszą koniunkturę na rynku krajowym. - Gotowe naczepy na pewno sprzedają się w tej chwili dłużej niż rok temu - mówi.

Wielton stara się zrekompensować niższą dynamikę sprzedaży w Polsce zwiększeniem eksportu. Już w tej chwili stanowi on około połowy przychodów.

- Wchodzimy na nowe rynki, takie jak Kazachstan czy Serbia. W ten sposób staramy się zrekompensować słabszą koniunkturę w Polsce. - Naczepy na tych rynkach są droższe, dlatego sprzedaż ta opłaca się mimo wyższych kosztów transportu - mówi Gońda.

Według szacunków zarządu, sprzedaż Wieltonu ma w tym roku wzrosnąć o prawie 40 proc., do 535 mln zł, a zysk netto o 11 proc., do 50 mln zł. W lutym firma podawała, że prognozy te mogą zostać przekroczone. Teraz ostrożniej ocenia swoje perspektywy.

Na koniec I kwartału firma miała zakontraktowaną sprzedaż 5300 naczep. Stanowi to 75 proc. planowanego na ten rok wolumenu sprzedaży.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!