Wlk. Brytania najłaskawsza dla nietrzeźwych kierowców

Wlk. Brytania najłaskawsza dla nietrzeźwych kierowców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Anglia i Walia dopuszczają jeden z najwyższych w UE limitów alkoholu we krwi kierowcy: 0,8 promila. W Szkocji i Irlandii wynosi on 0,5 promila, podobnie jak w większości krajów UE.

Jazda po pijanemu jest w W. Brytanii przestępstwem narażenia życia: kierowcy i osób postronnych. Kary w postaci odebrania prawa jazdy, grzywny i pozbawienia wolności stosowane są stosownie do wagi wykroczenia i przyznania się, bądź nieprzyznania do winy.

Najsurowsza z nich, w razie nieprzyznania się do winy, to pozbawienie wolności na 12 tygodni i odebranie prawa jazdy na okres 5 lat (w przypadku recydywy i poziomu alkoholu powyżej 1,2 promila), a najniższa to konfiskata prawa jazdy na 12-16 miesięcy w przypadku dopuszczenia się wykroczenia po raz pierwszy.

Za jazdę po pijanemu możliwe jest także wymierzenie kary dodatkowej w postaci obowiązku pracy społecznej, poddania się terapii odwykowej, przydzielenie pracownika opieki społecznej w charakterze kuratora itp.

"Za jazdę w stanie nietrzeźwym sądy pokoju są zobowiązane wymierzyć tylko jedną karę - odebrania prawa jazdy. Okolicznością łagodzącą nie jest to, że ktoś dopuścił się wykroczenia pierwszy raz w życiu" - powiedziała PAP Hayley Wilkinson z firmy prawniczej Maidmaids, specjalizującej się w pomocy prawnej kierowcom oskarżonym o jazdę po pijanemu.

"Odebranie prawa jazdy i wpis do rejestru skazanych to skuteczna prewencja, gdyż wielu ludzi nie może obyć się bez samochodu, a wpis do rejestru skazanych zamyka dostęp do niektórych prac. Po upływie okresu, na który kara pozbawienia prawa jazdy została orzeczona, skazany występuje o nie na nowo, choć bez potrzeby ponownego zdawania egzaminu, chyba, że sędzia tak zdecyduje" - dodała.

Stosunkowo najwięcej sprawców i ofiar wypadków drogowych w stanie nietrzeźwym stanowi w W. Brytanii młodzież w wieku 17-24 lat. Stąd np. w Irlandii Płn. wobec tej grupy wiekowej wprowadzono niższy limit alkoholu we krwi 0,2 promila. Ten sam obniżony limit obowiązuje w prowincji wobec kierowców zawodowych. W Irlandii Płn. policji wolno sprawdzać kierowców wyrywkowo, w Anglii i Walii musi mieć słuszny powód do podejrzeń, że kierowca pił.

O ile pijaństwo kierowców jest społecznie potępiane, o tyle pijaństwo, jako takie jest tolerowane. Mówi się nawet o specyficznej dla W. Brytanii subkulturze pijaństwa. Jednym z jej przejawów jest pijaństwo wśród dorastającej młodzieży, zwłaszcza w czasie weekendu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wlk. Brytania najłaskawsza dla nietrzeźwych kierowców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!