XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wyższe ceny dobiją moto-branżę

Wyższe ceny dobiją moto-branżę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Eksperci twierdzą, że podwyżki do końca zarżną dotkniętą już kryzysem branżę motoryzacyjną. Po Nowym Roku zdrożeją nie tylko samochody o poj. silnika powyżej 2 litrów (wyższa akcyza), ale także mniejsze auta. Producenci już zapowiedzieli, że ze względu na spadek kursu złotego wszystkie samochody z rocznika 2009 będą o 5-6% droższe.

Produkujące głównie na eksport polskie spółki już dziś wstrzymują produkcję i zwalniają ludzi, przypomina dziennik "Polska". Z pracą do tej pory pożegnało się już 6 tys. osób. W przyszłym roku sytuacja ma być jeszcze gorsza. Zdaniem analityków tylko do końca marca pracę straci nawet 14 tys. osób, z czego połowę będą stanowić osoby zatrudnione na stałe. To liczba zbliżona do skali redukcji zatrudnienia zapowiedzianej na najbliższe tygodnie w Czechach.

- Największe problemy mają dziś dostawcy części i komponentów - "Polska" powołuje się na opinię Rafała Orłowskiego, szefa Automotivesuppliers.pl. Gwałtowny spadek sprzedaży, a co za tym idzie i produkcji, sprawił, że producenci samochodów z opóźnieniem wypłacają pieniądze. Dla małych i średnich firm, którym dziś najtrudniej zaciągnąć kredyt bankowy, takie opóźnienie oznacza utratę płynności finansowej, a z czasem niewypłacalność i bankructwo.

Trudne chwile przeżywają też polskie fabryki wielkich koncernów. Z powodu kryzysu zagrożonych jest kilkaset miejsc pracy w zakładzie Toyoty w Jelczu-Laskowicach. Dziś pracuje tam 1 tys. osób., ale od września, kiedy fabryka przeszła z dwóch na jedną zmianę, 200 z nich przebywa głównie na szkoleniach, zamiast pracować. Przyszły rok może być dla spółki katastrofalny, bo od stycznia wchodzi w życie wyższa akcyza. Rząd, aby ściągnąć do budżetu więcej pieniędzy na walkę z kryzysem, postanowił zwiększyć akcyzę z obecnych 13,6 do 18,6% na rejestrowane u nas auta z silnikami o pojemności powyżej 2 litrów. Producenci wskazują, że zamiast wyższej akcyzy, pojawić się powinna opłata ekologiczna wpływająca na podaż starszych pojazdów używanych.

Resort gospodarki cały czas pracuje nad pakietem ustaw dla polskiej moto-branży, ale zastąpienia akcyzy opłatą ekologiczną nie planuje. - Na początku stycznia przedstawimy nasze propozycje pakietu wsparcia dla branży - mówi Magdalena Gawlas z resortu gospodarki. - Pakiet ma na celu z jednej strony stymulowanie popytu wśród konsumentów, a z drugiej wprowadzenie bardziej elastycznych zasad działania dla przedsiębiorstw przeżywających okresowe spowolnienie produkcji - podkreśla Gawlas. Chodzi tu głównie o zmiany w kodeksie pracy.

Pracodawcom z branży motoryzacyjnej życie ułatwiłaby zmiana przepisów w zakresie zatrudnienia "tańszych" pracowników czasowych za pośrednictwem agencji. - Obecnie przepisy nie pozwalają zatrudnić ich na dłużej niż rok u jednego pracodawcy w ciągu 3 lat - mówi Grzegorz Górski z Toyota Motor Manufacturing Poland, rzecznik fabryki koncernu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyższe ceny dobiją moto-branżę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!