Zakłady Opla mniej wydajne od fabryk PSA. Czy będą zwolnienia?

Zakłady Opla mniej wydajne od fabryk PSA. Czy będą zwolnienia?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Fabryki francuskiego koncernu motoryzacyjnego PSA są bardziej wydajne od zakładów Opla i Vauxhalla - uważa prezes PSA Carlos Tavares. Szef koncernu odwiedził niedawno fabryki Opla w Niemczech i Hiszpanii, aby ocenić ich prace.

PSA niedawno weszło w posiadanie marek Opel i Vauxhall, po tym jak odkupiła je od General Motors.
Francuzi chcą zwiększyć oszczędności i podnieść rentowność.
Oznacza to, że przyszłość niektórych z fabryk Opla jest niepewna.



- Różnice, które dostrzegłem są całkiem duże. (...) To co do tej pory widziałem pozwala mi stwierdzić, że fabryki PSA są bardziej produktywne i wydajne niż zakłady Opla - mówił dziennikarzom Tavares podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Odniósł się tym samym do niedawnej wizyty w zakładach Opla w Russelsheim i Saragossie.

Poza nimi Opel ma jeszcze fabryki w Ellesmere Port (Wielka Brytania), Luton (Wielka Brytania), Eisenach (Niemcy) i w Gliwicach. Produkuje również jednostki napędowe w Austrii, Niemczech i na Węgrzech.

Zobacz 1112 największych firm przemysłowych w Polsce (jedyny taki raport w polskim internecie)


Jak podkreśla portal Automotive News Europe, przyszłość niektórych z tych fabryk jest niepewna ponieważ PSA chce korzystać ze wspólnych platform i jednostek napędowych w ramach powiększonego o Opla koncernu. Dzięki temu Francuzi chcą zwiększyć oszczędności i podnieść rentowność.

W drugim kwartale br. strata Opla powiększyła się do ok. 250 mln dolarów z 210 mln w pierwszym kwartale. Każdego dnia roboczego firma traci ok. 4,7 mln dolarów - wynika z obliczeń portalu Automobilwoche.

Czy będą zwolnienia?


Podczas targów we Frankfurcie Tavares nie wspominał o potencjalnych zwolnieniach lub zamykaniu fabryk Opla. Prezes PSA informował jednak, że obecnie Opel zatrudnia ok. 3 tys. inżynierów, którzy pracowali głównie nad projektami dla General Motors.

PSA, właściciel marek Peugeot, Citroen i DS, współpracuje z Oplem i Vauxhallem od 2012 r. Owocem tej kooperacji są m.in. cztery modele Opla. Na początku sierpnia GM i PSA poinformowały, że francuski koncern motoryzacyjny PSA sfinalizował przejęcie Opla i Vauxhalla od General Motors za 1,3 mld euro. Tym samym powstał drugi co do wielkości, po Volkswagenie, producent samochodów w Europie. Oprócz zakupu marek samochodowych, PSA wraz z francuskim bankiem BNP przejmie filię finansową GM za 900 mln euro.

W wyniku transakcji powiększona grupa PSA osiągnie 17-procentowy udział w europejskim rynku. Plan rozwoju koncernu zakłada wygenerowanie nadwyżki w przepływach pieniężnych w działalności operacyjnej do 2020 r. Dotąd Opel i Vauxhall od lat przynoszą straty - tylko w ub. roku General Motors Europe miał stratę 257 mln euro, a łączne straty liczone od 16 lat osiągnęły sumę 12,5 mld euro.

Grupa PSA poinformowała, że przejęcie pozwoli zaoszczędzić 1,7 mld euro dzięki synergii w zakupach i w kosztach rozwoju. Opel liczy na 2-procentową marżę operacyjną do roku 2020, która ma się zwiększyć do 6 proc. przed rokiem 2026.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zakłady Opla mniej wydajne od fabryk PSA. Czy będą zwolnienia?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!