Zmarł wieloletni szef Fiata w Polsce Enrico Pavoni

Zmarł wieloletni szef Fiata w Polsce Enrico Pavoni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W wieku 62 lat w Warszawie zmarł Enrico Pavoni, wieloletni szef grupy Fiat w Polsce. Należał do najbardziej znanych menedżerów w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Z Polską związany był od blisko 35 lat.

"Prezes zmarł w niedzielę wieczorem po długiej chorobie. Z pewnością był architektem rozwoju przemysłu motoryzacyjnego i grupy Fiata w Polsce" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Fiat Auto Poland Bogusław Cieślar.

Pavoni urodził się w Rzymie. Był związany z grupą Fiata od 1969 r., pracując w centrali tej firmy w Turynie. W 1978 r. został szefem przedstawicielstwa Fiata w Polsce. Był nim do 1995 r., z dwuletnią przerwą na kierowanie przedstawicielstwem koncernu w Moskwie, w latach 1990-1992.

Pavoni przez cały czas był faktycznym szefem Fiata w Polsce. W 1992 r. jako członek zespołu negocjacyjnego uczestniczył w rozmowach dotyczących prywatyzacji Fabryki Samochodów Małolitrażowych FSM w Bielsku-Białej. Utworzono z niej wówczas trzy spółki z udziałem Skarbu Państwa i kapitału Fiata: Fiat Auto Poland (produkcja samochodów), Magneti Marelli (produkcja komponentów samochodowych) i Teksid Poland (metalurgia).

Pavoni koordynował inwestycje Fiata w tych spółkach, a w kolejnych latach uczestniczył w tworzeniu kolejnych firm koncernu w Polsce. W 1995 r. stanął na czele zarządu spółki Fiat Polska, reprezentującej grupę w Polsce. Był na tym stanowisku aż do śmierci. Od 2002 r. kierował także wiodącą spółką - Fiat Auto Poland. Nadzorował i koordynował wszystkie przedsięwzięcia Fiata w Polsce, zasiadając w zarządach i radach nadzorczych różnych spółek grupy.

Enrico Pavoni był też prezesem Polskiego Związku Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych. Był też m.in. członkiem rady nadzorczej Pekao, wiceprezydentem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, członkiem Komitetu Konsultacyjnego Włoskich Przedsiębiorców przy Ambasadzie Republiki Włoskiej w Warszawie, członkiem Rady Powierniczej Akademii im. Leona Koźmińskiego, a także członkiem Konwentu Politechniki Warszawskiej.

Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Republiki Włoskiej oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!